تبلیغات

گزارش خطبه‌های نماز جمعه 28 اسفندماه پاوه

Article Image

خطیب جمعه پاوه در خطبه های امروز نماز جمعه، با بیان اینکه متأسفانه فاجعه دردناک حلبچه دارد به فراموش سپرده می شود، گفتند: قضیه حلبچه به عنوان یک فاجعه بزرگ، تلخ ترین تراژدی قرن بیستم بود که نباید فراموش شود و باید هرساله بعنوان ظلم تاریخ یاد آن گرامی داشته شود تا نسلهای آینده آنرا فراموش نکنند.

نماز جمعه مورخه 28/12/94 به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور انبوه مؤمنین نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌های این هفته را به موضوعات «۱- گذری بر خطبه های سال 94  2-احسان و اثرات آن 3-چهار کلمه ارزشمند از مردان بزرگ 4- یادی از حلبچه 5-یک یاد آوری» اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (28 اسفند‌ماه ۹۴) که با حضور انبوه مومنین نمازگزار در مسجد جامع این شهر برگزار شد، گفتند: در سال 94 امروزپنجاه و دومین جمعه است که بنده و شما مسلمانان نمازگزار در کنار هم جمع می شویم، به این امید که در زمره  بندگان صالح و مقربان درگاهش باشیم و در این لحظات ملکوتی که آخرین جمعه سال 94 است، دستهایمان را بالا برده و می گوییم خداوندا به خاطر اسماء الحسنی خود، از گناهان ما در گذر و ما را در زمره  آنهایی  قرار ده که وعده بهشت را به آنان عطا فرموده ای .

خطیب جمعه پاوه سپس با اشاره به آیات 2 و 3 سوره مبارکه انفال پنج صفت را برای مومنین بیان کردند و گفتند: مومنین واقعی دارای قلبی بیدارهستند و هنگامی که آیات قرآن بر آنان خوانده می شود خداوند در دل آنها رحمت و برکت و لطف قرار می دهد و اگر غافلند از خواب غفلت بیدار شده و اگر بیدارند بیدار تر می شوند و همواره در هر کاری به خدا توکل می کنند و اهل نماز بوده و از آنچه که خداوند به آنان عطا فرموده انفاق و احسان می کنند .

ماموستا قادری در ادامه به همکاری مومنین نمازگزار در کمک به مسجد جامع تشکر کردند و گفتند:  چندین سال است عده ای از مردم مسلمان این شهر بدون هیچ چشم داشتی از بندگان و تنها برای رضای خدا بعد از پایان هر جمعه مقداری از مال خود را برای کمک به این مکان مقدس و برای احتیاجات مسجد هزینه می کنند که امیدواریم خداوند به آنان جزای خیر عطا فرماید و انشاء الله بقیه برادران و خواهران نیز در حد توان برای ساختن دنیای پس از مرگ خود ، مقداری از مالشان را برای سربلندی دین ، دنیا و آخرت خود انفاق کنند.

ایشان مسجد جامع و نماز جمعه پاوه را از هر لحاظ بسیار خوب ارزیابی و عنوان کردند: هر کدام ازشما برادران عزیز که در نماز جمعه سایر شهرها حضور داشته اید اذعان دارید که این مسجد امتیازات ویژه ای دارد، ادب شما بزرگواران به هنگام ایراد خطبه ها، وجود 30 جوان مخلص در ستاد نماز جمعه که در روز جمعه در همان ساعات اولیه برای خدمتگزاری آماده می شوند و ارائه مطالب روز جهان اسلام از جمله این امتیازات است که نماز جمعه پاوه را به یکی از مهمترین نمازهای جمعه در کشور تبدیل کرده است.

امام‌جمعه پاوه سپس به استقلال مدارس، ماموستایان و مساجد نیز اشاره کرده و عنوان کردند: برای رسیدن به استقلال فکری و مقابله با تهاجم دشمن، این سه عنصر، باید مستقل بمانند؛ زیرا هر قومی مسجد، ماموستا و مدرسه اش مستقل نباشند مغلوب فرهنگ غیر ازخود خواهد شد.

ماموستا قادری در بخش دیگری از خطبه های نماز، در پاسخ عده ای که برای پیشبرد مقاصد تبلیغاتی خود در ایام  انتخابات مجلس و پس از آن، در سخنرانی های خود اعلام کرده بودند؛ " 30ساله است به پاوه ظلم شده است؛ 30 سال است پاوه تخریب شده است و 30 سال است به پاوه خیانت می شود" ؛ و این کلمات را دستاویزی برای فریب مردم قرار داده بودند اظهار کردند: این سخنان یک نوع بی انصافی و ظلم در حق مردم و مسئولان این شهر است؛ آموزش و پرورش پاوه در استان حائز رتبه دوم است، شهر پاوه از نظر تعدد مساجد در استان بی نظیر است و آمار جرم و جنایت در این شهر در پایین ترین حد قرار دارد و ادب و اخلاق مردمان این شهر فرهنگ پرور نیز زبانزد خاص و عام است؛ آیا سزاوار است مردمانی با چنین پیشینه ای این چنین مورد بی مهری قرار گیرند؟!

امام‌جمعه پاوه افزودند: در این شهر شاید به تعداد انگشتان دست کارمند غیر بومی وجود نداشته باشد و همگی خودی هستند و نود درصد سیستم اداری شهر در اختیار خود ماست  و اگر ظلمی روا شده در اثر ندانم کاری خود ما بوده است نه دیگران.

وی با اشاره به اینکه قطعاً این سخنان مغرضانه تأثیری در روند خدمت رسانی به مردم نخواهد داشت، افزودند: با نگاهی منصفانه درمی یابیم که دولت جمهوری اسلامی هر چه درتوان داشته برای این شهر انجام داده، اما نیازمند خدمات بیشتر هستیم و امیدواریم به خواسته های به حق ما همواره پاسخی درخور و شایسته داده شود.

خطیب جمعه پاوه به فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه در 28 سال پیش اشاره و گفتند: در 15 اسفند سال 66 عملیات والفجر در مرز مریوان و دزلی تا نزدیکی مرز دروله و در وسعت 300 کیلومتر شروع شد که در مدت 10 روز قسمت اعظمی از سید صادق، خورمال، بیاره و طویله و در 25 اسفند همان سال مصادف با 15 مارس 1988 حلبچه نیز به تصرف در آمد و مردم حلبچه خوشحال و مسرور ازاینکه آثار شوم رژیم صدام در این شهر ریشه کن شده به استقبال رزمندگان اسلام آمدند و به شادی پرداختند.

ایشان افزودند: بعد از تصرف حلبچه، روز 26 اسفند 66 مصادف با 16 مارس 1988 ساعت 10صبح 8 فروند هواپیمای عراقی، این شهر را بمباران و کردند و در ساعت 2 بعدازظهر نیز همان تعداد هواپیما اطراف حلبچه تا نودشه را مورد هدف بمب های شیمیایی خود قرار دادند که در اثر این جنایت در حلبچه 5000 نفر شهید 10000 نفر زخمی و 60000 نفر نیز راهی خاک جمهوری اسلامی شدند.

ماموستا قادری با بیان اینکه متأسفانه فاجعه دردناک حلبچه دارد به فراموش سپرده می شود، ادامه دادند: قضیه حلبچه به عنوان یک فاجعه بزرگ، تلخ ترین تراژدی قرن بیستم بود که نباید فراموش شود و باید هرساله بعنوان ظلم تاریخ یاد آن گرامی داشته شود تا نسلهای آینده آنرا فراموش نکنند.

هه له بجه ی جوانم شاری نازاران ..................... وه رزی به هار بـــــوو کــــرای بومبــــاران

له باتی خوشی بونی گول به هار ..................... گلپه ی گر هه لسا له ناو جه رگه ی شار

***

وه چاوی خوم دیم وه چاوی خوم دیم ........................... یاران مه ینه تی وه چـــاوی خوم دیم

که بینیم دایکی ئه من به دوو چــــاو ........................... کورپه ساواکه ی کرد به توعمه ی ئاو

هه له بجه قه سه م به یزدانی پاک ............................ واحـــــد الاحد فــــه ردی ته نیا و تاک

قه سه به قورئان که لامی ئه حـه د ............................ قه سه م به زاتی پاکی موحه ممه د

تا میژوو مــــاوه و دونیـــــــا باقیــــــه ............................ هه له بجه له بو رینـــــدان باقیـــــــه

ایشان بعد از قرائت این اشعار، ادامه دادند: در نودشه نیز 380 نفر شیمیایی شدند و 10 نفر از آنان نیزبه شهادت رسیدند که هنوز 360 نفر ازآنان با این درد دست و پنجه نرم می کنند و می نالند و ناراحتند.

خطیب جمعه پاوه در پایان به مشکلات و معضلات بیمارستان پاوه اشاره کردند و گفتند: به واسطه اشتباهات عدیده و ضعف عده ای از پرسنل بیمارستان پاوه هر ساله شاهد تلفاتی جانی در این بیمارستان هستیم که سبب اعتراض های فراونی شده است.

وی با بیان اینکه منکر زحمات بسیاری از پزشکان و پرستاران این بیمارستان نیستم و همواره از آنان تشکر کرده ام،  افزودند: باید در بیمارستان، آن عده را که دارای تجربه و تخصص لازم نیستند و نسبت به افراد مریض احساس مسئولیت نمی کنند کنار گذاشته و در بخشهایی دیگر به کار مشغول شوند، خدمات بیمارستان دارد با کم توجهی عده ای کار نابلد، زیر سئوال می رود و به واسطه همین سهل انگاریها تاکنون دوپزشک در این شهر به اتهام قتل خطا، محکوم به پرداخت دیه شده اند.

ایشان در ادامه گفتند: مدیریت و کارمندان شبکه بهداشت باید وسعت دید خود را افزایش دهند و با تغییر در نوع نگرش و رفتار خود با ایجاد فضایی مناسب و تجدید نظر در کارخود، صداقت را سرلوحه کارشان قرار داده و اجازه دهند فرزندان و زنان مردم در کمال آرامش به بیمارستان مراجعه و تداوی شوند و غیر از رنج بیماری دچار سختی و زحمات دیگری نشوند.

برای دانلود خطبه ها اینجا را کلیک کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار