تبلیغات

گزارش خطبه‌های نماز جمعه 21 اسفندماه پاوه

Article Image

خطیب جمعه پاوه در خطبه های امروز نماز جمعه، با اظهار تأسف از اوضاع نابسامان مدارس علوم دینی مناطق کردنشین خاطرنشان کردند: با نگاهی به مدارس اهل سنت از فارس و خراسان تا خاش و سیستان و ترکمن،  می‌بینیم که مدارس در آنجا بسیار رونق دارند و طلبه‌های فراوانی در آن‌ها به درس خواندن مشغول هستند؛ اما وضعیت مدارس در کردستان بسیار نابسامان است، عده‌ای را صوفی مسلک‌ها اداره می‌کنند و جمعی از مدارس نیز به دست اخوانی‌ها اداره می‌شود که به‌غیراز خود هیچ کس را قبول ندارند، تعدادی از مدارس هم دولتی و یا در راستای سیاست نظام هستند و همین تفرقه مصیبت و مانعی برای ترقی آنها شده است.

نماز جمعه مورخه 21/12/94 به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مؤمنین نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌های این هفته را به موضوعات «۱- جهاد فکری و علمی 2-چند کلام از مردان بزرگ و باتجربه» اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (21 اسفند‌ماه ۹۴) که با حضور جمع کثیری از مردم نمازگزار در مسجد جامع این شهر برگزار شد، به تحرکات و مخالفت‌های منافقین و مشرکان مدینه منوره ‌قبل و بعداز جنگ تبوک اشاره کردند و گفتند: در سال­های هشتم و نهم هجری منافقین مدینه، خصوصاً در ایام جنگ تبوک مخالفت‌های فراوانی علیه رسول خدا انجام دادند و پیامبـر اسلام(ص) را در جنگ همراهی نمیکردند و در جهاد و دفاع اشکال تراشی میکردند و برای ابلاغ پیام دین حاضر نشدند لذا قرآن آنان را توبیخ و مجازات فرمود.

امام‌جمعه پاوه در ادامه افزودند: بعد از توبیخ منافقین مدینه، هرگاه پیامبر اسلام(ص) امر به جهاد و دفاع می‌فرمود علی‌الخصوص وقتی‌که خود فرمانده جنگ بود احدی از انسان‌های بالغ و عاقل به‌جز دختران و زنان و افراد مریض الحال در مدینه نمی‌ماندند و همگی راهی عملیات می شدند.

ایشان به آیه 122 سوره توبه که در آن خداوند این روش مبارزه مسلمانان را کاری منطقی ندانسته اشاره کردند و گفتند: در این آیه تأکید شده که مسلمانان حق ندارند برای دفاع و جهاد همگی شهر را تخلیه نمایند، ضروریست جمعی باید به جهاد بروند و عده‌ای نیز به تعلّم فقه مشغول شوند و هنگام بازگشت به میان قوم و عشیره و شهر و روستای خود مردم را به خداپرستی دعوت کنند شاید از خواب غفلت بیدار شوند و از خدا بترسند.

ماموستا قادری افزودند: بدین‌سان جهاد به دو قسم تبدیل شد؛ یکی جهاد مسلحانه علیه دشمن و دیگری جهاد علیه جهل و بی‌سوادی.

خطیب جمعه پاوه مسئله تفقه در دین اشاره کردند و گفتند: تفقه در دین  امری ساده نیست؛ مسلمانان صدر اول در کنار هر مسجد و مراکز دینی حجره‌ای دایر نموده‌اند و به همین دلیل مدارس صدر اول از جمله نظامیه بغداد، قرطبه، الازهر مصر، نیشابور و ری، از دانشگاه‌های امروز معتبرتر بوده‌اند.

وی ضمن اشاره به چند نفر از بزرگان کورد که تاریخ ساز بوده اند، افزودند: در مناطق کردنشین نیز علما، فضلا، شاعران، سیاستمداران و ادیبان کرد همواره در تاریخ و در خدمت به دین نقش داشته اند و در علم تفسیر و تاریخ و فقه و کلام و شعر و ادبیات و سیاست کمتر از سایر اقوام و ملتهای مسلمان نبوده اند.

ایشان جایگاه حجره های دینی را بسیار مهم توصیف و تغییر حکومت‌ها را برهم زننده نظم حجره‌ها و بروز معضلات و مشکلات برای آنان عنوان کردند و گفتند: طلبه‌ها قبلاً به‌دوراز هیاهوی فیس‌بوک و اینترنت و تلگرام و ماهواره بسیار راحت و بدون هیچ دغدغه فکری به فراگیری علوم اسلامی همت می‌گماشتند اما امروزه هجوم ماهواره و فضای مجازی طلبه‌ها را گرفتار نموده و گشتن در دنیای فیس‌بوک و تلگرام را بر خواندن درس ترجیح می‌دهند.

امام‌جمعه پاوه سپس با اظهار تأسف از اوضاع نابسامان مدارس علوم دینی مناطق کردنشین خاطرنشان کردند: با نگاهی به مدارس اهل سنت از فارس و خراسان تا خاش و سیستان و ترکمن،  می‌بینیم که مدارس در آنجا بسیار رونق دارند و طلبه‌های فراوانی در آن‌ها به درس خواندن مشغول هستند؛ اما وضعیت مدارس در کردستان بسیار نابسامان است، عده‌ای را صوفی مسلک‌ها اداره می‌کنند و جمعی از مدارس نیز به دست اخوانی‌ها اداره می‌شود که به‌غیراز خود هیچ کس را قبول ندارند، تعدادی از مدارس هم دولتی و یا در راستای سیاست نظام هستند و همین تفرقه مصیبتی شده است.

ماموستا قادری در ادامه به تأسیس موسسه خیریه قباء که هدف آن کمک به طلاب و ماموستایان و افراد بی‌بضاعت جامعه است اشاره کردند و گفتند: به فضل پروردگار این موسسه از آغازین روزهای تأسیس به شناسایی طلبه‌ها و ماموستایان منطقه پرداخته و تاکنون 65 طلبه، 35 ماموستا، 20 خانواده بی‌بضاعت و 10 دانشجو را شناسایی و ماهیانه مبلغی را به‌عنوان کمک به آنان پرداخت می‌نماید.

وی به موانع پیش روی این موسسه اشاره کردند و افزودند: برای ادامه راه نیازمند دستان پر مهرو محبت شما هستیم تا بتوانیم کمک شما ملت خیر را به دست نیازمندان واقعی و طلبه‌های عزیز برسانیم.

امام جمعه پاوه در بخش دیگری از سخنان خود به پاره کردن و آتش زدن قرآن کریم توسط دو جوان کورد اشاره کردند و گفتند: اخیراً ویدئویی بسیار دردناک در فضاهای مجازی منتشـر شده که دو نفر کورد که یکی از آن‌ها اهل عراق و دیگری اهل کامیاران است اقدام به آتش زدن و پاره کردن قرآن می‌نمایند و قرآن را  عامل عقب‌افتادگی ملت کورد عنوان می کنند.

خطیب جمعه پاوه با اظهار تأسف عمیق از این حرکت زشت و ناپسند افزودند: باید همه آماده باشیم که به این نوکران شیطان پاسخ دهیم و از طریق تقویت مدارس دینی، مردانی بسازیم که بتوانند به این افراد مرتد سوئد نشین و غرب زده جواب دهند.

ایشان در پایان خطبه های نماز 5 جمله از 5 بزرگ تاریخ را بیان کردند و ضمن دعا برای حفظ بلاد و عباد بحث خود را با 2 بیت  شعر از عمر خیام خاتمه دادند:

هنگام سپیده‌دم خروس سحـــری                 دانی که چــرا همـی‌کند نوحه‌گری

یعنی که نمودند در آیینه صبـــــح                 کز عمر شبی گذشت و تو بی‌خبری

برای دانلود خطبه ها اینجا را کلیک کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار