تبلیغات

گزارش خطبه‌های نماز جمعه 14 اسفندماه پاوه

Article Image

خطیب جمعه پاوه در خطبه های امروز نماز جمعه، حضور 76 درصدی مردم اورامانات قابل تحسین و نشانه شور و شعور سیاسی این مردم دانستند و گفتند: مردم اورامانات با واقع‌بینی و درک درست با حضور 76درصدی خود که حاصل زحمات عده‌ای از افراد و در رأس آن‌ها مقام معظم رهبری و روحانیون، هیئت های اجرایی و نظارت، وزارت کشور و بخصوص مردم فهیم بود، نشان دادند که آماده هستند تا برای انقلاب جان‌فشانی کنند

نماز جمعه مورخه 14/12/94 به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور انبوه مؤمنین نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌های این هفته را به موضوعات «۱- مدارا و همزیستی با یکدیگر 2-چند کلام از مردان صاحب‌کلام 3-منابع طبیعی 4-هفته نیکوکاری 5-تشکر از مردم به خاطر حضور پرشور در انتخابات» اختصاص دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (14 اسفند‌ماه ۹۴) که با حضور انبوه مردم نمازگزار در مسجد جامع این شهر برگزار شد، به مدارا و مداهنه اشاره‌کرده و گفتند: مدارا صفت مدح و به معنای تشکر و تقدیر و راهنمایی خیر است تا به مسیر اشتباه نرویم اما مداهنه ممکن است من‌باب تشویق و یا در خصوص فریب و خدعه افراد باشد پس درواقع مدارا به خاطر تشویق و جلوگیری از اشتباه و زیستن آبرومندانه با یکدیگر و مداهنه ضد آن و دلسوزی در آن وجود ندارد و هرچه هست فریب و نیرنگ است و بیشتر در راستای بهره گیری گوینده و فریب مخاطب است.

امام ‌جمعه پاوه افزودند: پیامبر بزرگوار آن نوع مدارا را که برای تشویق مردم است، پسندیده و در این خصوص فرموده است:«بُعِثْتُ بِمُدَارَاةِ النَّاسِ » آمده‌ام تا مردم را تشویق و راهنمایی کنم و دست آنان را بگیرم تا دچار اشتباه و گمراهی نشوند.

ایشان به یک نمونه مدارای قرآنی اشاره کردند و گفتند: همه ما اسم فرعون را که نمونه ظلم و ستم و انسان کشی در تاریخ بشر بوده است را شنیده‌ایم که خداوند به دو پیامبر خود حضرات موسی و هارون (ع) که یکی از آنان از پیامبران اولوالعزم است امر می‌کند تا به نزد فرعون که مظهر ظلم و رأس استبداد و ستم در تاریخ بوده است بروند و با او به نرمی برخورد کرده و با مدارا و نشاط صحبت کنند تا شاید به‌وسیله آن برخورد مهربانانه از خواب غفلت بیدار شده و از مرگ و از پروردگار خویش بترسد و دست از ظلم و ستم و خودکامگی بردارد.

ماموستا قادری افزودند: وقتی خداوند به دو فرستاده‌اش که از عزیزترین مخلوقات الهی هستند امر می‌کند با ظالم‌ترین و مستبدترین فرد تاریخ بامتانت و آرامی و وقار صحبت کنند، بنده و شما حق نداریم با همدیگر با تندی برخورد کنیم و الفاظ زشت به زبان بیاوریم زیرا کلام ناصواب باعث افزایش فاصله از همدیگر خواهد شد.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به کلام شیخ حسن بصری در خصوص جایگاه مدارا با مردم اشاره کردند و گفتند: شیخ حسن بصری می‌فرماید: بسیاری از بزرگان مدارا را نصف عقل دانسته‌اند اما من اعتقاددارم که مدارا تمام عقل است و کسی که با مردم مدارا می‌کند، عقلش کامل و ثمره خوبی نصیبش می شود

امام جمعه پاوه گفتند: لقمان حکیم نیز در توصیه به فرزندش معتقد است که شر با شر خاموش نمی‌شود، بلکه شر با سخن خوب و برخورد نیکو خاموش می شود. همچنان که آب آتش را خاموش می‌کند و آتش هیچ‌گاه آتش را خاموش نمی‌کند.

ایشان انسان‌ها را به دو گروه و صنف تقسیم کردند و گفتند: بعضی از انسان‌ها در تاریکی هستند اما بیدارند و گروهی دیگر در روشنایی بوده اما در خواب به سر می‌برند. در آمریکایی که نزد ما و آیین ما، مردمانشان درظلمات و تاریکی به سر می­برند، بعضی از مسلمانان هستند که از من و شما بسیار بهتر و درستکارترند. اما آن‌هایی که در روشنایی بوده و در کشورهای مسلمان و در کنار قرآن زندگی می‌کنند ولی اخلاقشان از اخلاق کاباره نشینان آمریکایی بدتر است، به حقیقت در ظلمات و تاریکی به سر می‌برند.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به کلام گهربار حضرت رسول در خصوص تعصبات جاهلی اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام زنده کردن تعصبات جاهلی، مذهبی و قومی را نشانه عدم درک درست از دین و آئین و مسیر صحیح دین اسلام معرفی کرده‌اند و باز فرموده‌اند زنده کردن تعصب، بوی تعفن می‌دهد و هیچ‌کس حق ندارد بازار ناسیونالیستی گرم کند زیرا هم در دین و هم در دنیا متضرر خواهد شد.

ماموستا قادری فقر و غنا در جامعه را نشانه حکمت الهی دانستند و گفتند: حکمت الهی اقتضا می‌کند گروهی در جامعه غنی و گروهی دیگر فقیر باشند و اگر چنین نباشد جامعه دچار مشکل شده و به‌پیش نخواهد رفت؛ و این دو گروه به هم وابسته‌اند و اگر فقیر نباشد غنی بودن هم معنایی ندارد.

امام‌جمعه پاوه افزودند: آنچه امروز موردپسند جامعه نیست فاصله طبقاتی است. غنی در مقابل فقیر، بی‌رحم و وظیفه خود را ادا نمی‌کند و توزیع ثروت با عدالت همراه نیست و فاصله زیاد طبقاتی برای فقرا قابل‌تحمل نبوده و سبب اذیت آنان می‌شود. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم بعضی از افراد جامعه ما فقیر هستند و نیازمند کمک من و شما هستند؛ باید همت کنیم و در حد توان آن‌ها را یاری نماییم و بدانیم خداوند از اینکه یکی را فقیر و دیگری را غنی آفریده است از روی غرض نبوده است بلکه خواسته تا آنان را مورد آزمایش و امتحان قرار دهد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن بزرگداشت هفته منابع طبیعی و تبریک به دست‌اندرکاران امر حفاظت از منابع طبیعی، گفتند: آب‌وهوای اورامانات بی‌نظیر است، خداوند متعال به اورامانات آب‌وهوا و منابع طبیعی ارزشمندی عطا فرموده که بی نظیر است و این جای شکر دارد و شکر آن حفظ و حراست از آن است.

ماموستا قادری حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی را وظیفه متقابل دولت‌ها و عامه مردم عنوان کردند و گفتند: بنده معتقدم اگر دولت‌ جمهوری اسلامی بخواهند از طبیعت هورامان حفاظت کنند و منابع آن را حفظ کنند لاجرم باید هزینه کنند و دولتی در این راه موفق است که پشتوانه مالی داشته و هزینه نماید وگرنه اورامانات این طبیعت بکر و زیبا را نیز از دست خواهد داد و در این راه نیز همکاری و همراهی مردم حائز اهمیت بسیار است وگرنه دولت باوجود هزینه‌های فراوان باز موفق نخواهد بود.

خطیب جمعه پاوه لزوم فرهنگ‌سازی را برای حفاظت از منابع خدادادی اورامانات حائز اهمیت دانستند و عنوان کردند: ماموستایان گرامی و معلمان عزیز در امر فرهنگ‌سازی بسیار مؤثر و در این خصوص مقدم هستند. طبیعت بکر هورامان مربوط به همه ماست وظیفه‌داریم آن را حفظ کنیم و لازم است همه دست‌به‌دست هم داده و آن را حفظ کنیم.

امام جمعه پاوه در ادامه به جشن نیکوکاری اشاره کرد و با قدردانی از کارکنان کمیته امداد حضرت امام (ره) خواستار مشارکت جدی مردم در کمک به نیازمندان در آستانه سال نو شد.

ایشان در بخش بعد خطبه ها، به بحث در خصوص انتخابات هفتم اسفندماه پرداختند و اظهار داشتند: هر 4 سال یک‌بار انتخاباتی در ایران اسلامی به وقوع می‌پیوندد و جامعه را دچار مشکل می­نماید و دلیل آن است که رقابت‌ها سالم نیست.

ماموستا قادری به اطلاعیه شورای روحانیت پاوه در بیستم بهمن‌ماه اشاره کردند و گفتند: شورای روحانیت پاوه طی جلسه‌ای 3 ساعته اطلاعیه‌ای را در دو بند صادر و دربند اول آن عدم‌حمایت خود را از تمام کاندیداها اعلام و دربند دوم نیز مردم را به حضور پرشور در انتخابات دعوت کردند و الحق مردم به میدان آمدند و حماسه‌ای ماندگار آفریدند.

خطیب جمعه پاوه حضور 76 درصدی مردم اورامانات قابل تحسین و نشانه شور و شعور سیاسی این مردم دانستند و گفتند: مردم اورامانات با واقع‌بینی و درک درست با حضور 76درصدی خود که حاصل زحمات عده‌ای از افراد و در رأس آن‌ها مقام معظم رهبری و روحانیون، هیئت های اجرایی و نظارت، وزارت کشور و بخصوص مردم فهیم بود، نشان دادند که آماده هستند تا برای انقلاب جان‌فشانی کنند

وی افزودند: رأی منطقه ما مهم است؛ از وهابی و سلفی و داعشی گرفته تا پژاک و دمکرات و کومله؛ از مردم ما درخواست کردند در انتخابات شرکت نکنند؛ ولی این مردم آگاه و بصیر علی رغم دهها مشکلی که دارند، مردانه شرکت کردند؛ انتظار داشتیم همچنانکه رأی ما یک رأی استثنائی است بصورت ویژه از آن تشکر میکردند تا در مراحل دیگر، مجدداً میتوانستیم از مردم درخواست حضور دیگری می کردیم، با این اوصاف، هرچند از این حماسه و حضور، هیچ‌کدام از مسئولین تقدیر و تشکری نکردند، لیکن بنده از این حضور پرشور شما مردم بصیر تشکر کرده و دست یکایک شما عزیزان را می‌بوسم و امیدوارم مسئولین امر عملاً از این مردم که همواره در تمامی صحنه‌های نظام حاضر بوده‌اند تقدیر کنند؛ زیرا مسئولین جمهوری اسلامی نیازمند این مرزداران غیور هستند.

ایشان جو حاکم بر شهرهای اورامانات را بعد از انتخابات بسیار آرام عنوان کردند و گفتند: الحمدالله شهرهای اورامانات آرام هستند و فحش و ناسزای عده‌ای مریض الحال در فضاهای مجازی و کلام نابخردانه آنان منتسب به هیچ‌کدام از نامزدهای انتخابات نیست و حاصل حقد و حسادت عده‌ای جوان خام، بی‌تجربه، مریض و معلوم الحال است.

ماموستا قادری به طرح موضوع خودی و غیر خودی در فضای مجازی توسط عده ای از جوانان اشاره و در این خصوص همراهی مردم روستاهای پاوه در اوایل عمر انقلاب و یاری‌رساندن به این شهر را یادآور شدند و عنوان کردند: آنان که امروز در فضای مجازی دشنام می‌دهند، سال 58 را به یاد بیاورند که جمعی از جوانان پاک هانی گرمله، کیمنه، بیدرواز، دزآور، نودشه، شرکان، نوسود، نروی، هجیج، داریان، نجار، کمدره، هیروی، نجار، نوریاب، دشه، خانقاه، بندره، دوریسان، چورژی، دره بیان، نسمه تا شمشیر و مردم باینگان و بانه وره صدها شهید به نام این شهر تقدیم انقلاب و عزت و شرف و ناموس این مردم نموده‌اند و در قبرستان‌های پاوه مدفون‌شده‌اند. انصاف نیست با آنان این‌گونه برخورد شود.

خطیب جمعه پاوه در پایان بار دیگر از حضور عظیم مردم اورامانات در انتخابات تشکر کردند و اظهار داشتند: آقای شهاب نادری نماینده مردم اورامانات است و قرار است به مدت 4 سال از حقوق این مردم مرزدار دفاع نماید و عقیده بنده این است که همه ما باید ایشان را در این امر خطیر کمک و یاری نماییم.

برای دانلود خطبه ها اینجا را کلیک کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار