تبلیغات

نماز جمعه مورخ 19 / اسفند / 1390 پــاوه + فایــل صوتیس

Article Image

ماموستا ملا قادر قادري در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته پاوه ، ضمن تقدير از مجريان انتخابات 12 اسفند در منطقه اورامانات گفت: بدون شك حضور مردم مرزنشين اورامانات در ابعاد مختلف بسيار ارزشمندتر از شهرهاي ديگر استان است، لذا مسئولين ما بايد پاسخ اين سلام گرم و صميمي مردم ما را با برخوردي عادلانه و صادقانه بدهند و در رفع مشكلات و معضلات مختلف اورامانات بيش از پيش بكوشند

 

نماز جمعه مورخ 19 اسفند ماه سال 1390 پاوه در مسجد جامع و به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری اقامه شد. در نماز جمعه این هفته خطيب جمعه پاوه ،‌ خطبه‌ها را به موضوع « 1-نگاهي به وضعيت خانواده‌ها 2-هفته منابع طبيعي 3-جشن نيكوكاري 4-انتخابات 12 اسفند » اختصاص داد .

در ادامه گزارشی از خطبه های این هفته و فایل صوتی آن آمده است.

به گزارش روابط عمومي دفتر امام جمعه پاوه ، ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (19 اسفند ماه) پاوه ضمن مقایسه آمار ازدواج و طلاق در شهرستان پاوه طی بهمن ماه سال جاری، اظهار داشت: با اینکه رضایتی نسبی از وضعیت خانواده ها در شهرستان پاوه وجود دارد اما کمرنگ شدن دوستی ها و محبت ها و وجود دعواهای خانوادگی که گاهی اوقات باعث سلب آرامش خانواده ها می شود جای تأسف دارد.

وی گفت: ثبت امار 15 فقره طلاق در برابر 10 مورد ازدواج آماری نگران کننده است که در کنار این آمار، روند رو به رشد شکایت و نارضایتی پدران و مادران از رفتار فرزندانشان، موضوعاتی هستند که لازم است دلایل وقوع شان بررسی شده و برای حل آنها چاره اندیشی شود.

امام جمعه پاوه خاطر نشان کرد: نخبگان جامعه و کارشناسان مسائل اجتماعی نظرات متفاوتی در خصوص دلایل بروز این مشکلات ارائه می کنند، برخی از آنها این تضارب آرا را طبیعی دانسته و عده ای نیز تغيير در شیوه زندگي مردم را عامل اين مشكلات مي دانند.

ماموستا قادری ضمن اشاره به نظر گروهی دیگر از صاحب نظران مسائل اجتماعی که ایجاد فاصله طبقاتی در جامعه را در مشکلات حادث شده دخیل می دانند، افزود: اسلام با تأیید مؤثر بودن این عوامل در بروز ناهنجاری های اجتماعی، فقدان تربیت دینی را اصلی ترین عامل مشکلات معرفی می کند.

وی با معرفی عواملی که در تربیت فرزندان نقش دارند تصریح کرد: خانواده به عنوان اولین عامل تربیت فرزند از مسئولیت پرورش شانه خالی کرده و تمام انرژی خود را صرف اعتلای آموزش می کند.

امام جمعه پاوه ادامه داد: عامل دوم مؤثر در تربیت فرزندان مساجد هستند ولی با کمال تأسف به علت خالی شدن این مراکز دینی از جوانان، نقش آنان عملاً در این باب از میان رفته و آن تأثیر سابق را از دست داده است.

وی گفت: عامل بعدی نیز که مدارس ما هستند تا پایان مقطع راهنمایی عملکرد به مراتب مقبول تری دارند ولی پس از پایان این دوره انفعال مدارس از تأثیر مثبت بر رفتار دانش آموزان کاملاً مشهود است.

ماموستا قادری رسانه ها را نیز از بخش های بعدی مؤثر در فتار اجتماعی دانست و با انتقاد از عملکرد این حوزه عنوان کرد: انتظاری که در خصوص تلاش برای ارتقاء اخلاق حسنه در جامعه از رسانه ها وجود دارد نه تنها برآورده نمی شود بلکه انتقاداتی فراوان به عملکرد منفی آنها در خصوص تخریب افکار جوانان وجود دارد.

وی جامعه را نیز همسو با چهار عامل قبلی معرفی کرد و با اذعان به اینکه جامعه نیز به وظایف خود عمل نمی کند یادآور شد: کارشناسان حوزه مسائل دینی، ظلم به خود با عدم عمل به وظايف به خصوص از سوي والدين نسبت به فرزندان، در حاشيه قرار گرفتن امر خدا و رسول و اولويت پيدا كردن امور دنيوی، اسراف و تبذير که بیشتر در میان زنان جامعه نمود دارد، عدم استفاده صحيح از اسباب و تجهيزات روز، خوردن مال حرام و عدم به جا آوردن شكر نعمات خداوند را از مهمترین عوامل انحراف جوانان و خانواده ها در عصر حاضر معرفی می کنند.

خطیب جمعه پاوه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفته منابع طبیعی و شکرگذاری به درگاه خداوند به واسطه نزول رحمت و برکت در ماه های اخیر، گفت: بارش های امسال که در چندین سال گذشته بی سابقه بوده است نوید بخش سالی پربار برای مردم است هرچند در برخی موارد این بارش ها مشکلاتی را هم برای مردم به وجود آورد.

وی از مردم درخواست کرد به شکرانه نزول رحمت الهی مردم تلاش بیشتری در امر حفاظت از منابع طبیعی از خود نشان دهند.

ماموستا قادری همچنین به برگزاری جشن نیکوکاری در کشور اشاره کرد و گفت: قرآن كريم مي فرمايد: خداوند متعال به برخي از انسانها براساس استعداد و توانشان رزق و روزي بيشتري داده است و لازم است اين گروه در رزق و روزي خود فقرا را نيز سهيم كنند، بر همين اساس شركت كردن در اين اقدام خيرخواهانه در آستانه سال نو ، عملي خداپسندانه و ارزشمند است.

ماموستا ملا قادر قادري در بخش پاياني خطبه‌هاي نماز جمعه ضمن اشاره به انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در 12 اسفند گفت: به حمدالله انتخابات امسال در كمال آرامش و با حضور گسترده مردم فهيم ایران برگزار شد و از اين بابت خداوند منان را شاكريم.

وي افزود: حضور گسترده و آگاهانه مردم عزيز اورامانات در انتخابات اخير كه با وجود هجمه تبليغاتي سنگين رسانه‌هاي مخالف براي تشویق مردم به عدم حضور در انتخابات صورت گرفت، پاسخ بسيار خوبي به همه بدخواهان مردم عزيز اورامانات بود.

خطيب جمعه پاوه همچنین از مجريان انتخابات در منطقه تقدیر کرد و گفت: بدون شك حضور مردم مرزنشين اورامانات در ابعاد مختلف بسيار ارزشمندتر از شهرهاي ديگر استان است، لذا مسئولين ما بايد پاسخ اين سلام گرم و صميمي مردم ما را با برخوردي عادلانه و صادقانه بدهند و در رفع مشكلات و معضلات مختلف اورامانات بيش از پيش بكوشند.

ماموستا قادري در پایان به منتخب مردم اورامانات در مجلس تبریک گفت و برای وی در انجام مسئولیت و خدمت به مردم آرزوی توفیق کرد.

برای دانلود خطبه ها اینجا را کلیک کنید .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار