تبلیغات

نماز جمعه مورخ 21 / بهمن / 1390 پــاوه + فایــل صوتی

Article Image

ماموستا ملا قادر قادري در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته پاوه ، ضمن گراميداشت ياد امام(ره) و شهداي انقلاب اسلامي گفت : امروز جا دارد از همه كسانيكه در سي دو سال گذشته صادقانه و خالصانه با قدم و قلم و درهم و حضور خود به دين و انقلاب و مردم خدمت كرده‌اند سپاسگزار باشيم. وی افزود : هيچ كس نميتواند منكر مشكلات و نارسايي‌ها باشد ليكن در مقابل ، خدمات خوبي در اين سالها انجام گرفته كه جاي تقدير دارد .

 

 

 

نماز جمعه مورخ  21 بهمن ماه سال 1390 پاوه در مسجد جامع و به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری اقامه شد. در نماز جمعه این هفته خطيب جمعه پاوه ،‌ خطبه‌ها را به موضوعات «1-حيات پبامبر گرامي اسلام(ص) 2-سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي» اختصاص داد .

در ادامه گزارشی از خطبه های این هفته و فایل صوتی آن آمده است.

 

به گزارش روابط عمومي دفتر امام جمعه پاوه ، ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (21 بهمن ماه) پاوه ضمن تبریک مجدد میلاد خاتم پیامبران حضرت محمد(ص) و ميلاد امام جعفر صادق(ع) و ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار داشت: اوضاع دنيا در عصر پيامبر (ص)‌، اقتضا ميكرد كه امام ،‌ رهبر و پيشوايي بيايد و بشر را از جور اديان تحريف شده حاكم و مشكلات عديده جامعه بشريت در آن زمان نجات دهد

 

وی سپس با اشاره به وقايعي كه قبل از ولادت پيامبر نور و رحمت رخ داده و به نوعي بشارت دهنده يك رخداد بزرگ بودند ،گفت: حضرت ختمي مرتبت ، در ماه ربيع الاول سال 571 ، در حاليكه پدرش چند ماه قبل از ولادتش ، وفات كرده بود و در اوج تنهايي ، متولد شد.

 

خطیب جمعه پاوه سپس افزود : حضرت(ص) بعد از تولد ،‌ براساس عرف آن زمان ، تحويل بانويي خوش نام (حليمه سعديه)‌ از طايفه بني سعد شد و نزديك 5 سال حضانت و پرورش حضرت بر عهده وي گذاشته شد و در اين مدت آشكارا خير و بركت ، طايفه بني سعد را فراگرفت. سپس به دامان مادرش برگشت و مادرش نيز در سن حدود 6 سالگي در بازگشت از سفر مدينه منوره وفات كرد. و محمد(ص)‌ با وفات مادرش ، تنهاتر از قبل شد.

 

ماموستا قادری ادامه داد : بعد از وفات مادرش ، جد بزرگوارش عبدالمطلب سرپرستي او را قبول كرد ، اما اراده پروردگار بر اين بود كه عبدالمطلب هم بعد از دو سال وفات كرد و در عمر هشت سالگي نزد عمويش ابوطالب رفت .

 

وی افزود: بعد از سپري كردن چند سال زندگي در خانه ابوطالب، با توجه به اوضاع اقتصادي آن عصر و موقعيت بيت عمويش ، به كار و تجارت مشغول گرديد تا براي امتش درسي باشد كه انسان بايد در سايه زحمت خويش زندگي كند. سپس بعد از سالها تجارت و كسب و كار ، در سن 25 سالگي با خديجه ازدواج كرد .

 

امام جمعه پاوه ادامه داد : در سن 36 سالگي حضرت(ص) خطاب به همسر گرانقدرش عرض كرد ، تحمل فرهنگ حاكم بر مكه براي من سخت است و فساد وبي عدالتي حاكم برايم پذيرفته نيست و تمايل دارم مدتي را با خودم خلوت كنم و هر ساله مدتي به غار حرا ميرفتند تا اينكه چهار سال بعد و در سن 40 سالگي بود كه جبرئيل به نزدش آمد و اولين پيامهاي آسماني را به وي ابلاغ و رسالت حضرت (ص) شروع شد.

 

وی ادامه داد: حضرت (ص)‌ مأموريت خويش را با دعوت بشريت به توحيد آغاز كرد ، چرا كه اگر درونها انسانها پاك و در آن توحيد جاي گيرد ، قطعاً دچار مشكلات و مصائب نخواهد شد.  

 

ماموستا قادری گفت: قرآن كريم ميفرمايد: حضرت محمد (ص) خاتم پيامبران و رسالت و برنامه او آخرين برنامه است . و در اينجا «خاتم» به معاني مختلفي تفسير ميشود ، اما جامع ترين تفسير اينست كه محمد(ص)‌، آخرين پيامبر و زينت همه آنهاست و لذا حضرت (ص) «خاتم النبيين» شد تا از آدم (ع) هشياري ، از نوح (ع) ،‌ايستادگي ، از ابراهيم (ع) ، شجاعت و اخلاص ، از اسماعيل(ع) ، اطاعت و  تسليم ، از  ايوب(ع) ، صبر ، از يونس(ع) ، ايستادگي و در ميدان بودن ، از موسي‌(ع) ، جنگ و مقابله با فرعونان و مناديان زر و زور و تزوير و از عيسي (ع) ، تحمل تهمت و افتراء و سختي ها بياموزد.

 

وی ادامه داد: حضرت محمد(ص) ، خالصانه ،‌ صادقانه ، شجاعانه و دلسوزانه به نشر دين پرداخت و به دنيا اعلام فرمود : دين من يعني دين صداقت ،‌ مسير من يعني مسير امانتداري و روش من يعني تعاون و همزيستي و وحدت ، اخلاق من يعني تواضع و مهرباني با مردم ، زندگي من يعني قناعت و برخورد من يعني عفو و چشم پوشي .

 

امام جمعه پاوه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: سي دو سال از عمر انقلاب اسلامي گذشت و در اين مدت جمعي خالصانه و صادقانه به مردم خدمت كردند و جمعي نيز دنبال تفرقه و كارشكني بودند .

 

وي افزود : بدون ترديد ما در سي و دو سال گذشته هم ريزش داشته‌ايم و هم رويش ،‌ و در اين سالها هم روز هاي تلخ را شاهد بوده‌ايم و هم شيرين.

 

ماموستا قادری سپس ضمن گراميداشت ياد امام(ره) و شهداي انقلاب اسلامي افزود: امروز جا دارد از همه كسانيكه در سي دو سال گذشته صادقانه و خالصانه با قدم و قلم و درهم و حضور خود به دين و انقلاب و مردم خدمت كرده‌اند سپاسگزار باشيم .

 

وی سپس گفت: هيچ كس نميتواند منكر مشكلات و نارسايي‌ها باشد ليكن در مقابل ، خدمات خوبي در اين سالها انجام گرفته كه جاي تقدير دارد ،‌رشد استعدادها  و خدماتي همچون بهداشت ، برق ، آب ، گاز و ... از آن جمله‌اند

 

امام جمعه پاوه تصریح کرد: امروز نعمت امنيت بالاترين نعمتي است كه در سايه اقتدار نظام داريم  ، ‌اخيراً در كتابي ملاحظه كردم نوشته بود ميزان تخريب مساجد ، تكايا و حسينه‌هايي كه در چند سال اخير در عراق صورت گرفته ، بسيار فراتر از ميزان تخريبها در جنگ جهاني دوم بوده است . و اين جاي تأمل دارد . و لذا ما بايد شكر گذار نعمت امنيت ، و از تمامي نيروهاي امنيتي ،‌نظامي و انتظامي سپاسگزار باشيم.

 

وی گفت: هماهنگي و همراهي مسئولين شهرستان در سطح بسياري خوبي است و اثرات اين وحدت و هماهنگي را در سال جاري و در همايشهاي سيد عبيدالله و بيداري اسلامي و از همه مهمتر سفر پرخير و بركت مقام معظم رهبري به شهر پاوه به وضوح مشاهده كرديم و اميدوارم انشاء‌الله اين وحدت و همدلي همچنان ادامه داشته باشد.

 

امام جمعه پاوه در ادامه ،‌ ضمن تأكيد بر اهميت حضور مردم در راهپيمايي 22 بهمن امسال ، خواستار حضور گسترده مردم شهرستان پاوه در راهپيمايي فردا شد .

 

ماموستا قادری در پایان سخنان خود با اشاره به انتخابات 12 اسفند از مسئولين اجرايي ،‌بخصوص آقاي خدرويسي ، فرماندار محترم پاوه خواست بدون جانبداري ، صادقانه نسبت به برگزاري انتخاباتي با شكوه تلاش كنند .  

 

 

 

برای دانلود خطبه ها اینجا  را کلیک کنید  .     

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار