تبلیغات

نماز جمعه مورخ 20 / اسفنـــدماه / 1389 پــاوه + فایــل صوتی

Article Image

نماز جمعه مورخ 20 اسفندماه سال 1389 پاوه در مسجد جامع و به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری اقامه شد. در نماز جمعه این هفته خطيب جمعه پاوه ،‌ خطبه‌ها را به موضوعات «1- درس معرفت و اخلاق ، مأموريت مشترك همه پيامبران 2- رعايت اخلاق ديني و قانون دنيوي ضامن امنيت فرد و اجتماع » اختصاص داد .

در ادامه گزارشی از خطبه های این هفته و فایل صوتی آن آمده است.

 

ماموستا ملا‌قادر قادري در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته پاوه با اشاره به اهميت حفظ شعائر اخلاقي از سوي مردم در جامعه اسلامي اظهار داشت: نبايد مرگ انسان را تنها در جدا شدنش از عالم ماده و دفن شدن جسم در زير خاك دانست بلكه مرگ ديگري هم كه امروزه مردم از آن غافل شده‌اند مرگ اصول اخلاقي و به تبع آن انحطاط جوامع بشري است بنابراين تنها راه و رمز بقاي هر جامعه و امتي رعايت شعائر اخلاقي است.

وي افزود: مردن تنها خارج شدن از عالم جماد و نبات نيست بلكه رعايت نشدن اصول مشخص و محكم اخلاقي و ايجاد مزاحمت و رساندن اذيت و آزار به همنوعان است.

امام جمعه پاوه با يادآوري حديثي از نبي مكرم اسلام(ص) بيان داشت: پيامبر اسلام با دعوت مسلمانان به رعايت اخلاق و حفظ متانت مي‌فرمايد: مسلمان كسي است كه ديگران از دست و زبان او در امان باشند بنابراين همه ما موظف به رعايت اين دستور اخلاقي در جهت نيل به سعادت دنيوي و اخروي هستيم.


وي يكي از مشخصه‌هاي اجتماعي رعايت اخلاق را تمكين به قانون دانست و تصريح كرد: در آستانه تعطيلات پاياني سال عمده‌ترين مشكلي كه در جامعه ما نمود پيدا مي‌كند مشكل عدم رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي از سوي رانندگان و بالا رفتن آمار تصادفات و مرگ و مير در جاده‌هاي كشور است كه راه مقابله با اين معضل در درجه اول رعايت حقوق ديگران از سوي رانندگان و در درجه دوم نظارت فراگير مأموران راهنمايي و رانندگي و برخورد قاطع و بدون اهمال با متخلفان است.


قادري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مأموريت مشترك همه پيامبران الهي گفت: مأموريت همه پيامبران دادن درس معرفت و شناخت به انسان در جهت بهتر زندگي كردن و پيدا كردن راه صحيح رسيدن به كمال است كه برخي از انسان‌ها با قرار گرفتن در پناه الطاف الهي پيام پيامبران را دريافت مي‌كنند و به انسان‌هايي نمونه در سطح زمين تبديل مي‌شوند و عده‌اي ديگر از اين موهبت بي‌نصيب مي‌مانند و به شقاوت و بدبختي دچار مي‌شوند.


خطيب جمعه پاوه تأكيد كرد: بينايي انسان به دو شيوه است، يكي با چشم سر كه جزو محسوسات است و ديگري بينايي دروني، يا بصيرت و ديدن با چشم دل است كه بسيار مهم‌تر از شيوه اول ديدن است و بايد مورد توجه جدي همگان باشد.

قادري با اشاره به آيه 179 سوره اعراف گفت: خداوند در اين آيه درباره كساني كه از نعمت بصيرت محروم هستند مي‌فرمايد‌ ما بسياري از جنيان و آدميان را آفريده و در جهان پراكنده كرده‌ايم كه سرانجام آنان دوزخ و اقامت در آن است و اين بدان خاطر است كه آنان دلهايي دارند كه به آن‌ها آيات رهنمون به كمالات را نمي‌فهمند، و چشم‌هائي دارند كه به آنها نشانه‌هاي خداشناسي و يكتاپرستي را نمي‌بينند‌، و گوش‌هايي دارند كه به‌ آنها مواعظ و اندرزهاي زندگي‌ساز را نمي‌شنوند، اينان چون از اين اعضا‌ چنان كه بايد سود نمي‌جويند و منافع و مضار خود را از هم تشخيص نمي‌دهند همسان چهارپايانند و بلكه سرگشته‌ترند چرا كه چهارپايان از سنن فطرت پا فراتر نمي‌گذارند، ولي اينان راه افراط و تفريط مي‌پويند، اينان واقعاً بي‌خبر ‌از صلاح دنيا و آخرت خود هستند.


وي در پايان سخنان خود با اشاره به زلزله بزرگ امروز در كشور ژاپن همه مسلمانان و نمازگزاران را به تفكر در آيات و نشانه‌هاي قدرت پروردگار دعوت كرده و دعا كردند چنين وقايعي موجب بيداري كساني شوند كه قدرت لايزال الهي را به ديده ترديد مي‌نگرند

برای دانلود خطبه ها اینجا را کلیک کنید .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار