تبلیغات

ماموستا قادری: مشکل مهم جهان اسلام، فاصله گرفتن مسلمانان از علم و دانش است.

Article Image

ماموستا قادری در همایش نکوداشت ره‌یافتگان کنکور سال 95 شهرستان پاوه، با طرح سوالی تحت عنوان بزرگترین مشکل امروز جهان اسلام چیست؟ گفتند: آیا آب نداریم؟ زمین کشاورزی نداریم؟ پول نداریم، آیا معادن، دانش و صنعت نداریم و یا همه ی اینها را نداریم، شاید همه ی اینها فرض سوال ما باشد اما با توجه به تجزیه و تحلیل داده ها به این نتیجه رسیده ام که مشکل مهم جهان اسلام، فاصله گرفتن مسلمانان از علم و دانش است.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری روز سه‌شنبه  18آبان ماه 95 در همایش نکوداشت ره‌یافتگان کنکور سال 95 که به همت آموزش‌وپرورش شهرستان پاوه در سالن امام خمینی (ره) برگزار شد؛ به یادآوری آلام و آمال های جهان اسلام در عصر حاضر پرداخت و با طرح پرسشی ذهن مخاطبین را مشکلات اساسی جهان اسلام معطوف نمود.

ایشان به منابع سرشار مسلمانان و دنیای اسلام اشاره کردند و گفتند: جهان اسلام امتی بزرگ و دارای اراضی وسیعی است. از اندونزی تا استانبول و از کشمیر تا مغرب عربی 1میلیارد و 400 میلیون مسلمان زندگی می‌کنند که دارای منابع غنی آب و نفت و گاز بیش از سایر ممالک دنیا هستند.

ماموستا قادری افزودند: مع الاسف دنیای اسلام شاهد تلخی‌های فراوانی ازجمله جنگ، تفرقه ، برادرکشی و دربه‌دری است و از کشمیر تا مغرب و از استانبول تا اندونزی شاهد تلخی‌های جهان اسلام هستیم.

ایشان در کنار تلخی‌ها به شیرینی‌ها هم اشاره کردند و گفتند: ازجمله شیرینی‌ها حضور و  ترقی و جهد علمی و تلاش درراه رسیدن به قله‌های بلند علم و دانش است که امروز تعدادی از فرزندان عزیز ما به آن دست‌یافته‌اند.

امام جمعه پاوه با طرح سوالی تحت عنوان بزرگترین مشکل امروز جهان اسلام چیست؟ گفتند: آیا آب نداریم؟ زمین کشاورزی نداریم؟ پول نداریم، آیا معادن، دانش و صنعت نداریم و یا همه ی اینها را نداریم، شاید همه ی اینها فرض سوال ما باشد اما با توجه به تجزیه و تحلیل داده ها به این نتیجه رسیده ام که مشکل مهم جهان اسلام، فاصله گرفتن مسلمانان از علم و دانش است.

ماموستا قادری در این خصوص به تاریخ اهدای جوایز نوبل علمی اشاره کردند و گفتند: امروز 115 سال از تاریخ نوبل می‌گذرد و آمریکا که ما هرگز فکر استعماری آن را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت، در علم پزشکی صاحب 81 جایزه نوبل و در علم شیمی نیز 45 جایزه نوبل کسب کرده است و در انگلیس نیز 30 نفر در علم شیمی، 25 نفر در علم فیزیک و 6 نفر در علم پزشکی صاحب جایزه نوبل شده‌اند . درحالی‌که در طول 115 سال گذشته تاکنون 2 نفر از میان مسلمانان که یک نفر پاکستانی و نفر دیگر از میان اعراب هستند، موفق به دریافت جایزه نوبل علمی شده‌اند و این مطلب بیانگر فاصله علمی مسلمانان با سایر کشورهای مترقی است.

ایشان با اشاره به آیه 11 سوره مبارکه رعد « إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ» سرنوشت اقوام مختلف را بسته به تحرک و پویایی آن اقوام دانستند و گفتند: ما به‌عنوان مسلمان باید بکوشیم سنگرهای علوم مختلف را تسخیر کنیم و  به‌محض گرفتن سنگرهای علم و دانش همه سنگرها را در اختیار خود قرار خواهیم گرفت و بر تمامی علوم سیطره خواهیم یافت.

ماموستا قادری در ادامه خطاب به دانش آموزان، والدین محترم و معلمین عزیز و زحمت‌کش عنوان کردند: باید بیش از گذشته قدم برداریم زیرا دولت‌های استعمارگر در آخرین نقطه دنیا به خاورمیانه  آمده‌اند و از زمین و آب و نفت و گاز ما به نفع ملت‌هایشان استفاده می‌کنند .

امام‌جمعه پاوه در پایان سخنانشان پاوه و اورامانات را مهد علم و دانش عنوان کردند و گفتند: این منطقه از دیرباز مهد دانش و علم بوده است و 85 سال پیش نیز زمانی که دولت شاهنشاهی بازور به منطقه ما وارد شد، آقای رزم آرا فرمانده عملیات آن روزهای ارتش ستم‌شاهی در خاطرات خود، مردم اورامانات و خصوصاً پاوه را مردمی اهل دین و علم و دانش معرفی کرد و بعد از گذشت 80 سال از آن تاریخ باز مقام معظم رهبری به فرهنگی و روشنفکر بودن مردم ما صحه گذاشتند.

وی افزودند: ما باید اندیشمندانه و فکورانه قدم برداریم و تا می‌توانیم فاصله علمی خود را با جهان مترقی امروز به حداقل برسانیم تا شاهد رشد و بالندگی در تمامی عرصه‌ها باشیم.

ماموستا قادری در خاتمه ضمن تقدیر از مساعی آقایان فتاحی وبرزگر فرد روسای سابق و فعلی آموزش و پرورش پاوه ومجموعه نیروهای ساعی آموزش وپرورش شهرستان به جهت اهتمام در برگزاری این همایش تشکر کردند و از فرهنگیان فرهیخته اورامان و والدین معزز دانش آموزان درخواست نمود بطور ویژه در فکر دانش فرزندانشان باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار