تبلیغات

مولانا گرگیج خواستار برخورد مسئولین با اهانت‌کنندگان مقدسات اهل‌سنت شد

Article Image
مولانا گرگیج خواستار برخورد مسئولین با اهانت‌کنندگان مقدسات اهل‌سنت شدm-gorgij-8-95-320x213

مولانا محمدحسین گرگیج با انتقاد شدید از مقایسه مسایل امروز کشور با اتفاقات صدر اسلام و اهانت به صحابه جلیل‌القدر پیامبر خدا، ضمن تأکید بر حفظ وحدت و حرمت مقدسات، خواستار برخورد مسئولین با اهانت‌کنندگان مقدسات اهل سنت شد.

به گزارش سنی‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شیخ‌التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در بخشی از مراسم نماز جمعه ( ۱۴ آبان ۹۵) شهرستان آزادشهر خاطرنشان کردند: اگر ما با هم اختلاف و منازعات سیاسی داریم نباید آنها را به اتفاقات صدر اسلام ربط دهیم. متاسفانه هنگامی که مسئولی یا فردی در کشور مرتکب اشتباهی می‌شود به‌جای محاکمه و بازخواست وی، عملش را با وقایع صدر اسلام مقایسه می‌کنند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با اشاره به بازداشت یک دختر بلوچ در سیریک به اتهام انتقاد از مراسم عزاداری در ماه محرم، یادآور شد: اخیرا به حضرات خالد بن ولید و معاویه رضی‌‌الله‌عنهما اهانت‌هایی صورت گرفت. مسئولین طراز اول کشور موظف‌اند با اهانت‌کنندگان برخورد کنند. اگر یک دختر در شهرستان سیریک به‌خاطر حرف‌هایش بازداشت می‌شود و اکنون با وثیقه آزاد شده است، باید با افرادی که به اعتقادات اهل‌سنت و صحابه پیامبر توهین می‌کنند نیز برخورد شود و مورد بازجویی و محاکمه قرار گیرند. همان‌گونه که این دختر مورد پیگرد قانونی قرار گرفت، آنان نیز به همین کیفیت باید مجازات شوند.

ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: جای افسوس است افرادی که ادعای پیروی از خط رهبری دارند بر خلاف فتوای ایشان منویات خود را آشکار می‌سازند و به مقدسات اهل‌سنت توهین می‌کنند.

امام جمعه اهل‌سنت آزادشهر، اصحاب و اهل بیت پیامبر را جزو مقدسات اهل‌سنت برشمرد و تصریح کرد: صحابه و اهل بیت پیامبر پس از انبیای الهی، مقدس‌ترین افراد نزد اهل‌سنت هستند. اصحاب و همسران پیامبر برای ما محترم هستند که نباید مورد اهانت قرار گیرند. هیچ شخصی حق اهانت به مقدسات اهل‌سنت را ندارد.

مولانا گرگیج با تأکید بر «حفظ حرمت مقدسات مذاهب و ضرورت همزیستی مسالمت‌آمیز»، خاطرنشان کرد: باید حرمت مقدسات حفظ شود تا قلوب ما جریحه‌دار نشود. افرادی که اهانت می‌کنند باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند. نمایندگان مجلس باید برای اهانت‌کنندگان به مقدسات مذاهب قانون مجازات تصویب کنند. همه ما یک ملتیم و متعلق به همین خاک هستیم و همان‌طور که برای دفاع از میهن‌مان ایستاده‌ایم، نسبت به مسایل عقیدتی خود نیز این‌گونه هستیم.

هیچ قدرتی حق ندارد برای شعائر دینی مسلمانان محدودیت ایجاد کند

عالم برجسته اهل‌سنت کشور در فراز دیگری از سخنانش ضمن انتقاد شدید از اعلام قانون ممنوعیت پخش اذان در شهر قدس، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی با پخش اذان در قدس شرقی مخالفت دارد و اذان را سلب آسایش عنوان کرده است. رژیم صهیونیستی به قدری گستاخ شده است که در سرزمین مسلمانان پخش اذان را ممنوع اعلام می‌کند. اما اذان جزو شعار دینی ماست که تا قیامت پابرجا خواهد ماند. هیچ ظالم و ستمگری نمی‌تواند نسبت به شعائر دینی مسلمانان محدودیتی ایجاد کند.

مولانا گرگیج ضمن تقدیر از موضع‌گیری خطیب مسجد الاقصی نسبت به این موضوع، گفت: شیخ عکرمه خطیب مسجد الاقصی سخنان بسیار زیبایی فرمودند که جای تحسین دارد. ایشان گفتند آیا صدای هواپیما و تانک‌های جنگی شما مزاحم مردم فلسطین نیستند که صدای اذان ما سلب آسایش می‌کند؟! شما متعلق به این خاک نیستید که ما را مزاحم فرض می‌کنید. خودتان دست‌نشانده استکبار جهانی و اشغالگر سرزمین فلسطین هستید.

ایشان با انتقاد از سیاست‌های نادرست سران کشورهای اسلامی و دامن‌زدن به اختلافات قومی و مذهبی، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروزه بیشتر جنگ‌ها و درگیری‌ها در جهان اسلام و کشورهای اسلامی جریان دارند. سران کشورهای اسلامی باید تعصبات قومی و مذهبی را کنار بگذارند و درصدد حل چالش‌های جهان اسلام باشند.

 خطیب جمعه اهل‌سنت آزادشهر در ادامه اشاره‌ای هم به مشکلات مسلمانان در چین داشت و گفت: مسلمانان چین حتی اجازه تعلیم و حمل قرآن را ندارند. چین در ترکستان شرقی انواع جنایات را علیه مسلمانان مرتکب می‌شود و مساجد را تخریب می‌کند. در حالی‌که آزادی عقیدتی حق مسلّم هر انسان است و این موضوع در منشور سازمان ملل تصریح شده است.

امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر در پایان تاکید کرد: سران کشورهای اسلامی باید در روز قیامت پاسخ‌گوی مظلومیت مسلمانان باشند. اگر حکام کشورهای اسلامی منسجم و متحد شوند هرگز شاهد چنین گستاخی‌هایی از دشمنان علیه جهان اسلام نخواهیم بود. اگر ما متحد شویم هیچ‌کدام از قدرت‌های غربی و مستکبران دنیا نمی‌توانند بر ما غلبه کنند و سرمایه ما را به غارت ببرند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار