تبلیغات

آشنایی با خانواده حضرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه

Article Image

ارسال شده توسط عبدالرحمن از بلوچستان

حضرت ابوبکر صدیق

نام پدر حضرت ابوبکر(رض) “عثمان” و کنیه پدرش “ابوقحافه” است.

در سال هشتم هجرت که شهر مقدس مکه فتح و به تصرف رسول الله صلی الله علیه و سلم در آمد، حضرت ابوبکر(رض) دست پدرش را که پیر و نابینا شده بود، گرفت و به حضور رسول الله آورد. رسول الله(ص) فرمود: “چرا نگذاشتی این شیخ در خانه‌اش باشد تا من به نزدش بروم؟”

حضرت ابوبکر(رض) عرض کرد حق‌اش این‌ست که او به حضورت مشرف گردد. سپس رسول الله(ص) او را جلو نشاند و دست مبارک را به سینه‌اش کشید و فرمود: «أسلم یا أبا قحافه» یعنی: “مسلمان شو ای ابوقحافه.” او فوراً دعوت مستقیم آن‌حضرت را پذیرفت و همان‌جا در حضور رسول الله(ص) به دین اسلام تشرف حاصل کرد.

ابوقحافه پس از آن در طول حیات رسول الله(ص) و در طول حیات فرزندش حضرت ابوبکر(رض) در قید حیات بود و همیشه در شهر مکه بسر می‌برد. شش ماه پس از وفات حضرت ابوبکر(رض) در دوره خلافت حضرت عمر بن الخطاب(رض) در شهر مکه وفات یافت و در همان‌جا به خاک سپرده شد.

اسم مادر حضرت ابوبکر(رض) “سلمی” و مشهور به “ام الخیر” بود. او در اوایل ظهور اسلام در مکه به دین اسلام مشرف شد و در خانه “ابن ابی ارقم” که در نزدیکی کوه صفا قرار داشت و در آن ایام محل اجتماعات مسلمانان اولیه بود، به حضور رسول الله(ص) شرفیاب شد و با ‌آن‌حضرت برای انجام وظایف و تکالیف دین اسلام بیعت کرد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار