تبلیغات

پیامبر صلی الله علیه و سلم اینگونه سلام و خداحافظی می کرد

Article Image

ارسال شده توسط عارف از خراسان

پیامبر

۱- از رهنمودهای ایشان (ص) سلام کردن هنگام رفتن پیش دیگران ، و سلام کردن- خدا حافظی – به هنگام رفتن از پیش آن ها است، و دستور به رایج کردن سلام داده است.

۲- و فرموده است: ” کوچک بر بزرگ و رهگذر بر کسی که نشسته است و سواره بر پیاده و تعداد کم بر تعداد زیاد، سلام بکند.

۳- و پیامبر (ص) بر کسی که با او برمی خورد، شروع به سلام می کرد و اگر کسی به او سلام می داد فوری همانند او و یا بهتر از او به ایشان سلام می داد مگر به خاطر عذری مانند نماز و یا قضای حاجت.

۴- و در ابتدا می فرمود: ” ألسلام علیکم و رحمه الله ” و خوشش نمی آمد که شروع کننده بگوید: علیک السلام، و جواب سلام مسلمان را با ” و علیک السلام” با واو ( و ) می داد.

۵- و از رهنمودهای او این بود که بر تعداد زیاد کسانی که یک سلام به همه ی آن ها نمی رسید، سه بار سلام کند.

۶- و از رهنمود های ایشان این است که کسی که داخل مسجد می شود دو رکعت نماز تحیَّه المسجد بخواند سپس بیاید و به حاضران سلام کند.

۷- وقتی بر جوانان گذر فرموده به ایشان سلام گفته و وقتی از کنار زنان عبور کرده بر آنان سلام داده است. و صحابه آن حضرت هم وقتی از نماز جمعه برمی گشته اند در بین راه و زمانی که از کنار پیرزنی عبور کرده اند حتماً به او سلام داده اند.

۸- پیامبر(ص) به کسی که غایب بود سلام می فرستاد و سلام قبول می کرد، و اگر کسی به او سلام دیگری را می رساند، به او و ابلاغ کننده، سلام می داد (علینا و علیک و علیه السلام)

۹- به او گفته شد : آیا اگر کسی با برادرش دیدار کند جایز است به نشان احترام برای او خم شود؟ فرمود : خیر ، گفته شد: آیا به دست و پایش بیفتد و او را ببوسد؟ فرمود : خیر ، گفته شد: آیا با او دست بدهد؟ فرمود : بلی.

۱۰- پیامبر سرزده و ناگهان بر خانواده اش داخل نمی شد، و به آن ها سلام می کرد و اگر داخل می شد، شروع به احوال پرسی می کرد، یا از آن ها می پرسید.

۱۱- رسول الله اگر در شب بر خانواده اش داخل می شد، آنچنان سلام می کرد که انسان های بیدار را بشنواند ولی فرد خُفته را بیدار نکند.

۱۲- و از رهنمودهای آن حضرت است که اگر از پشت در به شخص تازه وارد گفته شود: تو کیستی؟ بگوید: فلانی پسر فلانی هستم یا کنیه اش و یا لقبش را بگوید، و نگوید من هستم.

۱۳- و اگر اجازه ی ورود می خواست، سه بار اجازه می گرفت؛ و اگر به او اجازه ورود داده نمی شد ، برمی گشت.

۱۴- و به یارانش آموزش می داد که پیش از اجازه گرفتن سلام بکنند.

۱۵- و اگر به در دیگران می آمد روبه روی در نمی ایستاد، بلکه در سمت راست در یا سمت چپ آن می ایستاد. و فرموده است: ” بی شک اجازه گرفتن فقط برای دیدن قرار داده شده است.”

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

 • نفرین عفرین و نقدی بر فرهنگ سیاسی سقیم

  نفرین عفرین و نقدی بر فرهنگ سیاسی سقیم صلاح الدین خدیو با سقوط عفرین در آخرین روزهای سال، افکار عمومی کردهای ایران سومین مواجه عمده خود با...

 • وقت دخول و خروج مهمان

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری الله متعال می‌فرماید: ﴿یَٰٓأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا تَدۡخُلُواْ بُیُوتَ...

 • مقدار خوردن

  به اشتراک گذاری الله متعال می‌فرماید: ﴿۞یَٰبَنِیٓ ءَادَمَ خُذُواْ زِینَتَکُمۡ عِندَ کُلِّ مَسۡجِدٖ وَکُلُواْ وَٱشۡرَبُواْ وَلَا...

 • روش نشستن مردم هنگام غذا خوردن

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری الله متعال می‌فرماید: ﴿لَّیۡسَ عَلَى ٱلۡأَعۡمَىٰ حَرَجٞ وَلَا عَلَى ٱلۡأَعۡرَجِ...

 • خوردن از غذای پاک و حلال

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 5 نمایش به اشتراک گذاری الله متعال می‌فرماید: ﴿یَٰٓأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ کُلُواْ مِن طَیِّبَٰتِ مَا...

 • دعای سواری

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 1 نمایش به اشتراک گذاری الله متعال می‌فرماید: ﴿لِتَسۡتَوُۥاْ عَلَىٰ ظُهُورِهِۦ ثُمَّ تَذۡکُرُواْ نِعۡمَهَ...

 • ندمیدن در نوشیدنی

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ أَبِی سَعِیدٍ الْخُدْرِیِّ رضی الله عنه أَنَّهُ قَالَ: نَهَى رَسُولُ اللَّهِ صلی...

 • خوردن با خدمتکار

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ رضی الله عنه عَنِ النَّبِیِّ صلی الله علیه وسلم قَالَ: «إِذَا...

 • تعریف کردن از غذایی که می‌خورد

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ جَابِرِ بْنِ عَبْدِ اللهِ رضی الله عنه أَنَّ النَّبِیَّ صلی الله علیه وسلم...

 • عدم قضای حاجت در مسیر راه

  ۱۲/۲۹/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ رضی الله عنه أَنَّ رَسُولَ اللهِ صلی الله علیه وسلم قَالَ:...