تبلیغات

رعایت حقوق معنوی برادران دینی

Article Image

ارسال شده توسط عبدالسلام از چابهار

اسلام

عتبان بن مالک – رضی الله عنه – گوید:
پیغمبر – صلى الله علیه وسلم – برخاست که نماز بخواند. فرمود: «مالک بن دخشم کجا است؟» مردی گفت: او منافق است و خدا و رسولش را دوست نمیدارد. رسول الله – صلى الله علیه وسلم- فرمود: «چنین حرفی بر زبان نیاور، مگر او را نمی بینی که خالصانه برای خدا و به خاطر خدا کلمه طیبه لا إله إلاَّ الله را بر زبان می آورد! و خداوند جسم کسی را که خالصانه لا إله إلاَّ الله بر زبان بیاورد و هدفش از آن جلب رضایت خدا باشد بر آتش دوزخ حرام کرده است!».

رسول الله – صلى الله علیه وسلم – مردم را به شدت از گواهی و شهادت نابحق و پایمال کردن حقوق دیگران باز میداشت.
رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرموده است «آگاه باشید! آیا شما را بر بزرگترین گناهان کبیره متنبه گردانم؟ عرض کردیم، بلی بفرمایید ای رسول الله، فرمود: «به خداوند شرک ورزیدن، و نافرمانی و بی احترامی نسبت به پدر و مادر» وقتی این سخنی را بر زبان راند تکیه زده بود بعد نشست و گفت: «آگاه باشید که گواهی نابحق نیز جزء بزرگترین گناهان کبیره است». رسول الله – صلى الله علیه وسلم – پیوسته آنرا تکرار می کرد و می فرمود و گواهی نابحق، و گواهی نابحق»

رسول الله – صلى الله علیه و سلم – به کسی که از عرض و ناموس برادران مسلمانش دفاع می کرد مژده داد و گفت: «مَنْ ذَبَّ عَنْ عِرْضِ أخِیهِ بِالْغیْبَهِ کانَ حَقاً عَلَى اللهِ أنْ یُعْتِقَهُ مِنَ النّارِ». [أحمد].
«هر کس از آبروی برادر مسلمانش آن هنگام که او حاضر نیست، دفاع کند، بر خداوند است که او را از آتش جهنم نجات دهد.»

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار