تبلیغات

رعایت حقوق معنوی برادران دینی

Article Image

ارسال شده توسط عبدالسلام از چابهار

اسلام

عتبان بن مالک – رضی الله عنه – گوید:
پیغمبر – صلى الله علیه وسلم – برخاست که نماز بخواند. فرمود: «مالک بن دخشم کجا است؟» مردی گفت: او منافق است و خدا و رسولش را دوست نمیدارد. رسول الله – صلى الله علیه وسلم- فرمود: «چنین حرفی بر زبان نیاور، مگر او را نمی بینی که خالصانه برای خدا و به خاطر خدا کلمه طیبه لا إله إلاَّ الله را بر زبان می آورد! و خداوند جسم کسی را که خالصانه لا إله إلاَّ الله بر زبان بیاورد و هدفش از آن جلب رضایت خدا باشد بر آتش دوزخ حرام کرده است!».

رسول الله – صلى الله علیه وسلم – مردم را به شدت از گواهی و شهادت نابحق و پایمال کردن حقوق دیگران باز میداشت.
رسول الله – صلى الله علیه وسلم – فرموده است «آگاه باشید! آیا شما را بر بزرگترین گناهان کبیره متنبه گردانم؟ عرض کردیم، بلی بفرمایید ای رسول الله، فرمود: «به خداوند شرک ورزیدن، و نافرمانی و بی احترامی نسبت به پدر و مادر» وقتی این سخنی را بر زبان راند تکیه زده بود بعد نشست و گفت: «آگاه باشید که گواهی نابحق نیز جزء بزرگترین گناهان کبیره است». رسول الله – صلى الله علیه وسلم – پیوسته آنرا تکرار می کرد و می فرمود و گواهی نابحق، و گواهی نابحق»

رسول الله – صلى الله علیه و سلم – به کسی که از عرض و ناموس برادران مسلمانش دفاع می کرد مژده داد و گفت: «مَنْ ذَبَّ عَنْ عِرْضِ أخِیهِ بِالْغیْبَهِ کانَ حَقاً عَلَى اللهِ أنْ یُعْتِقَهُ مِنَ النّارِ». [أحمد].
«هر کس از آبروی برادر مسلمانش آن هنگام که او حاضر نیست، دفاع کند، بر خداوند است که او را از آتش جهنم نجات دهد.»

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار