تبلیغات

لاهه: آمریکا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده است

Article Image
لاهه: آمریکا در افغانستان مرتکب جنایات جنگی شده است

wwbbbbدادستان دادگاه کیفری در لاهه در گزارش سالانه خود اعلام کرد، تحقیقات اولیه از این امر حکایت دارد که نیروهای ارتش آمریکا و سازمان سیا در افغانستان در سال‌های گذشته مرتکب جنایات جنگی شده اند.

سنت آنلاین به نقل از فارس، دادستان دادگاه بین المللی کیفری در لاهه اعلام کرد، آمریکا ممکن است در سال‌های 2003 میلادی تا 2014 در افغانستان به دلیل شکنجه دهها نفر مرتکب جنایات جنگی شامل شکنجه، رفتار خشونت آمیز و یا تجاوز شده باشد. بنا بر گزارش خبرگزارش فرانسه، تحقیقات اولیه دیوان بین المللی کیفری از فعالیت های سازمان سیا و نیروهای مسلح آمریکا در افغانستان بین سال های 2003 تا 2014 نشان می دهد که نیروهای نظامی آمریکا و نیروهای سازمان سیا با توسل به شیوه های بسیار بی رحمانه بازجویی از متهمان و شکنجه آن‌ها، مرتکب جنایات جنگی شده اند.

بر اساس این گزارش، این نخستین باری است که یک مقام عالیرتبه دیوان کیفری، اتهام جنایت جنگی و بدرفتاری توسط نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان و همچنین در زندا‌ن‌های مخفی سازمان سیا را مطرح می کند. دادستان لاهه در گزارش سالانه خود ضمن اشاره به این مسئله گفته است فورا از قاضی مجوز انجام تحقیقات گسترده تر در این رابطه را درخواست خواهد کرد؛ چنانچه این اتفاق بیفتد، این پیچیده ترین و جنجالی ترین تحقیقات جنایی تا به امروز خواهد بود.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار