تبلیغات

محرومیت ایرانیان از حج امسال

Article Image
محرومیت ایرانیان از حج امسال

5638757در این روزهای ماه ذی الحجه مسلمانان نیك‌بخت از تمام كشورهای اسلامی و غیر اسلامی این افتخار و سعادت را دارند كه به سوی حرمین شریفین، سرزمین وحی؛ مهبط جبرئیل و آرامگاه و وطن پیامبر و هم‌چنین بسیاری از صحابه و اهل بیت با شوق و ولوله رهسپار هستند.

سوالی كه ذهن بنده را شبانه‌روز به خود مشغول كرده و مرا حیران و پریشان درآورده این است كه چرا مردم مسلمان ایران در حج امسال شرف حضور ندارند و محروم گردانیده شدند با آن كه ایران و عربستان دو كشور اسلامی و از یك خانواده هستند؟!

هر دو كشور به فرضیت حج و همگانی بودن كعبه برای تمام  ملل و اقوام باور دارند!

اگر خدای ناكرده یكی از این دو كشور مسیحی یا یهودی یا لاییك و ... می‌بود؛ جای گله و تعجب نبود!

خدا در روز قیامت بین مسئولین این دو كشور فیصله می‌كند. قضاوت بنده كه در عمق قضایا نیستم و بحمدلله با سیاست آلوده نیستم كار به جایی نمی‌برد،ثانیاً قدرت اجرایی ندارم؛ اما این قدر می‌دانم كه مانع تراشی برای حضور یك ملت مسلمان در ادای فریضه حج بزرگترین فتنه است.

كاش! اولاً  كشور مانع تراش از كارشكنی خودداری می‌كرد؛ ثانیاً اگر این توفیق حاصل نمی‌شد حداقل كشور مقابل به‌خاطر عظمت حج و احترام كعبه و... كوتاه می‌آمد تا جهان كفر به ریش آنان نخندد.

در این شرایط جهان كفر حق دارد كه بگوید: اسلام و قرآنی كه نتوانند دو كشور را در ادای فریضه و ركن مهم اسلام به توافق برسانند از آنان چه انتظار در هدایت و رهبری جهان می‌رود. قطعاً این كارشكنی به معنای «صدّ عن سبیل الله» است.

مردم ایران در ممانعت از  شركت در حج امسال، احوال متفاوتی دارند:

١- برخی از ایرانیان مخلص و آزاده واقعاً از این حرمان رنج می‌برند و برای مانع تراشان همیشه دعای بد می‌كنند؛ بنده هم به همراهی همین گروه می‌گویم: پروردگارا بساط مانع‌تراشان از ادای حج را هرچه زودتر جمع كن پیش از آنكه فتنه‌ای دیگر به‌ پا كنند.

۲- برخی از ایرانیان متعصّب – چنان‌كه از فضای مجازی معلوم می‌شود - به حج چندان اعتقادی ندارند و حج رفتن را به معنای كمك مالی به وهابی‌های عربستان و... می‌دانند. این گروه از قدیم آرزویش این بوده كه به بهانه‌هایی آبرومندانه حج را تحریم كند، متأسفانه حركت امسال كارشكنان، زمینه را برای تحقق آرزوی دیرینه آنان را فراهم كرد.

۳- برخی از ایرانیان كه دین اسلام را باور ندارند و آن را دینی عربی و حج را یكی از رسوم باستانی عرب می‌دانند، مناسك حج را به باد استهزاء می‌گیرند و آن را صددرصد جزو فرهنگ جاهلیت عرب می‌فهمند و كاری عبث می‌دانند و پیوسته داد می‌كشند خدا اینجاست چرا عربستان می‌روید و...!

این گروه صددرصد مخالف حج است. قضیه امسال موجب شادی و جشن آنان گردید.

جای بسی تأسف است كه به شومی كارشكنی فتنه‌گران و عناصر خودسر، از منابر و تریبون‌های مذهبی و پایگاه‌های انترنتی و رسانه‌هایمان یادی از فضایل حج نمی‌شود؟

مانع‌تراشی برای یك ملت در ادای یكی از فرایض و اركان دین موجب قهر الهی می‌گردد و به نوعی جنگ و بی‌احترامی به كعبه و توهین به عشق مخلصانه به مناسك محسوب می‌شود و قطعاً نوعی استخفاف به طواف؛ ذكر و دعاهای صحن حرم و میدان عرفات و قربانی‌های حجاج  ایرانی به حساب می‌آید.

در پایان از رب‌العالمین عاجزانه خواستارم كه حجاج محصور ایرانی را ثواب حج مبرور عنایت بفرماید و بنده عاصی را به لطف خویش به این نعمت عظمی سرفراز گرداند.

عبدالحکیم سیدزاده

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار