تبلیغات

سریال مختارنامه و سریالی از جنس عدالت

Article Image
سریال مختارنامه و سریالی از جنس عدالت

law-vectorsدو سریال مذهبی با دو رویکرد متفاوت، یکی در تلاش برای به نمایش‌‌ گذاشتن صمیمیت و اتّحاد میان همه مسلمانان و بزرگان اسلام [صحابه‌] و دیگری در تلاش برای ایجاد فاصله و نمایش‌گذاری اختلافات و تفاوت دیدگاه‌ها در دوره‌ای که از طرف پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم) "خیرالقرون" نامیده شده است و بهترین‌های اسلام را در خود گنجانده است.

سریال "عمربن‌الخطاب" و سریال ایرانی "مختارنامه" در فاصله کوتاه و تقریبا با بودجه هنگفت و پُرهزینه و مشابه‌هم تهیه و تولید شده‌اند.

در سریال "مختارنامه" پیروان یک مذهب به عنوان یزیدیانِ دنیاپرست، بدجنس، بدقیافه و دشمنان اهل بیت و شیعیان حضرت علی (رضی‌الله‌عنه) شناخته و تعریف می‌شوند.

در این سریال متاسفانه دشمنان دین و اهل‌بیت پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم) و قاتلان حضرت حسین (رضی‌الله‌عنه) در قالب پیروان یک مذهب خاص نمایش داده می‌شوند و به تبع آن مقصران اصلی شهادت حضرت حسین (رضی‌الله‌عنه) قلمداد می‌شوند. در این سریال پیروان این دو مذهب در دو جبهه‌ی جنگ، و به عنوان دشمن خونی، روی در روی هم قرار دارند و برای نابودی یکدیگر دندان تیز می‌کنند. جنگی که حتما باید یک پیروز و یک بازنده داشته باشد. یکی حق و دیگری باطل.

در این سریال همه آدم‌‌های بد پیروان یک مذهب خاص هستند، بنابر آنکه در قتل حضرت حسین (رضی‌الله‌عنه) نقش داشته‌اند و یا حداقل به آن راضی بوده‌اند و یا سهمی از آن برداشته‌اند و بالعکس خونخواهان و حامیان حضرت حسین (رضی‌الله‌عنه) و آدم‌های ‌خوب از مذهب مقابل هستند. این نوع نمایش خود عاملی برای ایجاد شگاف و دو دستگی هر چه بیشتر در میان این دو مذهب است. اختلافی که در حال حاضر بسیار خطرناک و خانمان‌سوز شده است و در عرصه تاریخ اسلامی و گذر قرن‌ها، بزرگ‌ترین ضربه‌ها را بر پیکر اسلام وارد نموده است. اختلافی که دود آن فقط به چشم مسلمانان رفته و سودش را دشمنان اسلام برده‌اند.

در این سریال تلویزیونی بزرگانی از صحابه همچون حضرات طلحه و زبیر (رضی‌الله‌عنهما) و فرزندان‌شان و دیگر یاران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وسلم) تلویحاً و یا صراحتاً اهانت می‌شوند. در این سریال آنان افراد بدکردار و بدسرشتی به تصویر کشیده شده‌اند که دین را دست‌آویزی برای اهداف خاص مادی و قدرت‌طلبانه‌ی خود قرار داده‌اند و از آن استفاده ابزاری نموده‌اند.

در این سریال به نوعی به مخا‌طب القاء می‌شود که اگر همه پیروان آن مذهب یزیدی‌ و بدکردار نیستند، همه یزیدی‌ها و قاتلان سبط پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم) پیروان همان مذهب‌اند. مثل همان مقوله‌ای که اکنون در پشت‌پرده سیاست‌های امپریالیزمی زمزمه می‌شود و آن را در خانه‌های‌شان به کودکان‌شان می‌آموزند که بدان: "شاید همه مسلمانان تروریست نباشند ولی‌ همه تروریست‌ها مسلمان هستند."

در این سریال تفاوت، فاحش و غیرقابل باور است، پیروان یک مذهب مسلمانانی فرشته‌صفت و مؤمن و مجاهد و مبارز هستند. و پیروان مذهب دیگر بدون استثناء افراد بسیار پَست و قسیّ‌القلب، شهوت‌ران و ریاکاراند.

چه نیازی است که در این سریال انسان‌های بدکردار و بدرفتار و  عاملان حادثه کربلا و شهادت حضرت حسین (رضی‌الله‌عنه) باید پیروان مذهب مقابل معرفی شوند و این چه پیامی را به مخاطب می‌رساند.

و اما در سریال عمر (رضی‌الله‌عنه) قضیه کاملا متفاوت است، سیرت و محنت‌های پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم) و یارانش در راه اعلای کلمة‌الله به نمایش گذاشته می‌شود. در این سریال صحابه با یکدیگر طبق توصیف قرآن رحماء بینهم هستند، صحنه ملاقات حضرت عمر و حضرت علی (رضی‌الله‌عنهما) در پایان سفر هجرت حضرت علی، و رسیدن او به مدینة‌الرسول چه جذاب و تماشایی است و دلیلی‌ست بر این مدعا، که با دیدن آن هر بیننده‌ای لذّت می‌برد.

این سریال به ما می‌آموزد که یاران پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم) در زمان حیات ایشان و پس از وفات او، بیشتر زندگی را دوشادوش و هم‌رکاب آنحضرت (صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم) در غزوات هستند و برای اعتلای کلمة‌الله و شکست طغیان‌گران و مستکبران زمان با تمام وجود می‌کوشند و برای تحقّق این آرمان با یکدیگر متحد و منسجم هستند و از مال و جان‌شان مایه می‌گذارند.

اما آنچه از اختلافات و مشاجراتی که بنابر دلایلی در میان‌شان رخ داده است جای طرح و نمایش آن مباحث و اتفاقات، امروزه و در این شرایط حاد و بحرانی که مسلمانان را گریبانگیر شده، نیست.

به راستی! در شرایط کنونی که کشورهای اسلامی دست‌خوش این اختلاف آتش‌افروز و جنگ‌های پُرکینه شده‌اند و روزانه ده‌ها نفر کشته می‌شوند و صدها نفر آواره و درمانده، کدام نمایش نیاز مسلمانان و مخاطبان رسانه‌ای‌ست؟ آیا مذهب در اولویت است یا اسلام؟

عبدالحکيم ناروئي

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار