تبلیغات

گرایش به اسلام مهمترین تصمیمی بود که در زندگی گرفتیم

Article Image
مسلمانان اسپانیا:گرایش به اسلام مهمترین تصمیمی بود که در زندگی گرفتیم

4542اسلام در اسپانیا فقط شامل کسانی نیست که از کشورهای دیگر به اسپانیا مهاجرت کرده‌اند، بلکه حرکت گرایش به اسلام در خود اسپانیایی‌ها هم وجود دارد؛ چرا که اسپانیا نزدیک ۲۰۰۰۰ مسلمان اصیل اسپانیایی دارد.

با وجود اینکه تعداد اسپانیایی‌هایی که به اسلام می‌گروند، بسیار زیاد است، اما در بسیاری امور تشابهی در میانشان دیده می‌شود، به همین خاطر روزنامه‌ی ”abc“ با تعدادی از آنها گفتگو کرده است تا سبب اصلی اتخاذ این تصمیم آنها را رصد کند و دریابد که خانواده‌های مسیحی‌شان چه برخوردی با آنان داشته‌اند. آنان از واقعیتی که در آن ۲۰۰۰۰ مسلمان اصیل اسپانیایی زندگی می‌کند، سخن گفته‌اند.

این افراد - که عدد غیر قابل انکاری را تشکیل می‌دهند - در خانواده‌هایی مسیحی پرورش یافته‌اند و در کلیسای کاتولیک غسل تعمید داده شده‌اند و تعالیم دین کهن خود را تمرین کرده تا بندگان صالحی باشند. در مدارس راهبه‌ها درس خوانده و بارها نزد قدیس‌ها رفته و بلکه مسیح علیه السلام را عبادت کرده‌اند. علىٰ‌رغم همه‌ی اینها باز هم در صحت این اعتقاد شک کرده‌اند و این همان چیزی است که آنان را مصمم کرده است تا به اسلام روی بیاورند.

خوسیه آنگل روزنامه‌نگار ۳۵ ساله می‌گوید: ”روآوری به اسلام بزرگترین تصمیم زندگی‌ام بود.“ این سخن، مورد اتفاق تمام تمام کسانی بود که در این مصاحبه شرکت کرده بودند.

شاید گرایش به اسلام سهم گسترده‌ای در تغییر روش‌های زندگانی‌شان داشته است؛ برای برخی دوستی‌های جدیدی رخ داده است، چرا که دوستان قدیمی‌شان آنان را تا سالن‌های رقص و شراب همراهی می‌کردند و به دین جدیدشان عادت نداشتند. بعضی عادت‌های بدشان؛ مثل بدرفتاری با خانواده، سیگار و مواد مخدر را ترک داده بودند.

یکی دیگر از اموری که همه بر آن اتفاق داشتند این بود که همگی با اراده و اختیار کامل خویش و بدون اینکه کسی آنها را مجبور کند، مسلمان شده بودند و رها کردن دین گذشته به طور ناگهانی و آنی نبوده است بلکه بعد از شک کردن در اساسیات مسیحیت، به اسلام گرویده‌اند.

اما در رابطه با واکنش‌های دیگران، به طور مثال دوستان الکس دانشجوی ۱۹ ساله‌ای که از سال ۲۰۱۱ مسلمان شده است، اصرار دارند که او به نوعی جنون مبتلا شده است در حالی که او دائماً آن را نفی می‌کند.

آنا ماریای ۲۸ ساله تأکید دارد که کسی او را مجبور به حجاب نکرده است و حجابش را فقط به خاطر میل شوهر مراکشی‌اش نپوشیده است، بلکه می‌گوید: ”من حجابم را به خواست خودم پوشیدم و شوهرم زمانی که من تمایلی به پوشش آن نداشتم، در این باره از من پرسید و گفت: اگر چه مسلمان هم نشوی، علاقه‌یمان تداوم خواهد داشت.“

مسلمانان اصیلی که از خود اسپانیا به اسلام گرویده‌اند، ۲۰۰۰۰ نفر هستند و مسلمانان اصیل آلمان نیز به همین مقداراند و در ایتالیا ۵۰۰۰ مسلمان اصیل ایتالیایی وجود دارد و این آمار در فرانسه ۷۰۰۰۰ نفر و در بریتانیا ۱۰۰۰۰۰ نفر مسلمان اصیل بومی تخمین زده می‌شود.

با وجود اینکه هیچ ارتباطی میان اسلام و تروریزم وجود ندارد، اما هر یکی از آنها بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نگاه‌های بیگانه‌ای را احساس می‌کنند، اما هر یکی می‌داند که لازم است با هر که در این باره برخورد کند، بیزاری خود را به عنوان یک مسلمان از این حوادث اعلام کند.

کونسویلو منشی ۵۵ ساله‌ای که از سال ۱۹۸۵ مسلمان شده، می‌گوید: هنگامی مردم بدانند که یکی از ما مسلمان است، فکر می‌کنند حتماً فردا با کلاشینکوف به سراغ ما می‌آید.

والدین الکس از آینده‌ی او احساس نگرانی می‌کنند؛ گمان آنان این است که هر کس مسلمان بشود، به یک تروریست تبدیل می‌شود.

خوسیه انگل اشاره می‌کند که تا جایی که توانسته‌ام فاصله‌ی بین افراط‌گرایان و حقیقت اسلام را نشان داده‌ام.

الألوكة؛ abc.es
ترجمه : سنت آنلاین

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار