تبلیغات

مختصری از تاریخچه آموزش و پرورش منطقه‌ی گُشت

Article Image
مختصری از تاریخچه آموزش و پرورش منطقه‌ی گُشت

n00008503-bدر منطقه گشت، قبل از آن که آموزش وپرورش ورود نماید، اولین مدرسه دینی استان توسط مولانا عبدالواحد گشتی معروف به حضرت صاحب (رحمه الله تعالىٰ)  پایه گذاری شده بود و در هر محله چندین مکتب دخترانه و پسرانه مشغول به فعالیت بوده و فرزندان این منطقه با حروف الفبا آشنا بودند و از نظر روخوانی قرآن و بعضی از احکام نسبت به مناطق دیگر پیشرو بودند و همین امر باعث تسهیل در آموزش این دانش آموزان توسط آموزگاران می‌شده است.

اولین کلاس دولتی به صورت غیر رسمی توسط علی اکبر حسین بر که هم مستخدم، هم مدیر و آموزگار بود، فعالیت خویش را شروع می‌نماید و این امر تا سه سال ادامه داشته و بعد مسؤول  بنگاه خبر و فرهنگ خاش، آقای مظفری، آموزگاری به نام آقای خطیبی  می‌فرستد و در مهر سال ۱۳۱۹ اولین دبستان دولتی به صورت رسمی به نام خیام افتتاح می‌گردد و آقای علی اکبر حسین بر فعالیت خویش را با توجه تمایل خویش در سمت مستخدمی تا زمان بازنشستگی ادامه می‌دهد که ایشان اولین بازنشسته دولتی گشت است. این دبستان تا سال ۱۳۲۷ زیر نظر بنگاه خبر و فرهنگ خاش اداره می‌شده است و بعد از آن مجزا و به بنگاه خبر و فرهنگ سراوان واگذار می‌شود و به علت ضعف مالی و عدم تأمین امکانات و تسهیلات توسط اولیا این مشکل باعث می‌شود که کودکان این شهر تا کلاس چهارم  مشغول به تحصیل گردند و بعد ترک تحصیل نمایند. همین امر باعث نگرانی آموزگاران می‌گردد و با توجه به هوش و استعداد آن‌ها باعث می‌گردد که توسط آقای عباسی و مدیر آموزگار وقت پیگیری و مراتب را به ریاست فرهنگ بلوچستان آقای صدرالدینی برساند و ایشان نیز از نظر امکانات مساعدت لازم را می‌نماید و بعد از آن دانش‌آموزان ادامه تحصیل می نمایند و اولین فارغ التحصیلان کلاس ششم 15 نفر بوده، موفق به دریافت گواهینامه پایه ششم می‌گردند و رتبه اول را در کل شهرستان آن زمان به دست می‌آورند.

اولین فضای آموزشی ۴ کلاس به صورت خشتی و گلی در تاریخ ۱/ ۷/ ۱۳۳۶ توسط رئیس فرهنگ وقت، به پیشنهاد آقای پسند ملکزاده مدیر آموزگار وقت ساخته می‌شود واولین باغ مدرسه نیز توسط آقای ملکزاده ایجاد می‌گردد. این مدرسه‌ی دو کلاسه با همه‌ی وسایلش به تاریخ ۱۶/ ۱۰/ ۱۳۴۲ با بارانی سیل‌آسا از بین می‌رود.

در سال ۱۳۳۸ اولین مدرسه دولتی به سبک جدید با مصالح سیمان وآجر و سقف آجری با تیرآهن ساخته می‌شود. از آنجایی که این شهر، یک شهر مذهبی بود، والدین از فرستان فرزندان دختر وآموزش توسط مردان ممانعت به عمل می‌آورند و با پیشنهاد مدیر وقتِ دبستان خیام، آقای رحمت براهویی، اولین آموزگاران زن به نام‌های بهجت زهرایی و گلی ریگی در سال تحصیلی ۵۱/ ۱۳۵۰ مشغول به کار می‌شوند و این امر باعث استقبال والدین می‌گردد. در سال تحصیلی ۵۲/ ۱۳۵۱ اولین مدرسه دخترانه به نام حضرت معصومه افتتاح می‌گردد.

دبستان خیام، در سال ۱۳۶۴ به شهید سرگرد دهقان تغییر نام می یابد؛ این شهید که اصالتاً از اهواز بوده است، در سال ۱۳۶۰ فرمانده گروهان ژاندارمری وقت بوده که در درگیری نیروهای ژاندارمری همراه با ۳۲ نفر از همکارانش به شهادت می‌رسند.

مدارس عشایری منطقه سراوان و گشت با پیگیری‌های شهید مولوی فیض محمد حسین بر  را ه‌ا ندازی می‌گردند و ایشان اولین معلم شهید روحانی اهل سنت ایران است که توانست به مدارس دولتی راه یابد و تا زمان شهادت همزمان در حوزه و مدارس دولتی فعالیت نمود.

امروزه شهر گشت دارای ۳۲ مدرسه عشایری مختلط با جمعیت ۷۹۵ نفر و شش مدرسه ابتدایی در مرکز شهر گشت با جمعیت ۷۴۲ نفر (۳ پسرانه و ۳ دخترانه) و سه آموزشگاه متوسطه دوره اول (۱ دخترانه و ۱ پسرانه)  و یک آموزشگاه مختلط با جمعیت ۳۰۵ نفر و دو دبیرستان  پسرانه ودخترانه در رشته‌های تجربی و انسانی با آمار ۱۴۱ نفر و یک آموزشگاه استثنایی با ۲۲ نفر دانش آموز است.

از نظرنیروی انسانی دارای ۱۳۸ نفر فرهنگی است که بالاترین آمار را در شهرستان سراوان دارد و نیروی انسانی در شهر گشت ۹۷ درصد بومی و ۳ درصد غیر بومی به علل زیر می‌باشد:

۱- خوش آب و هوا بودن،

۲- استعداد و هوش برتر آن‌ها،

۳- قرار داشتن در کنار مسیر مواصلاتی خاش به سراوان.

از نظر فضاهای آموزشی  با پیگیری‌های مدیر محترم آموزش و پرورش سراوان، آقای نوروزی و همکاری مهندس راشکی، خیّر مدرسه ساز، مدرسه ۱۲ کلاسه آرزو شهسواریان، کمبود فضا را در شهر گشت تأمین نموده است. در مدارس عشایری نیز فضاهای مناسبی ساخته شده است، اما با توجه به صعب العبور بودن منطقه و پراکندگی روستاهای عشایری نیاز به ساخت مدرسه وجود دارد؛ روستاهای عشایری از طرف شمال به پاکستان و از طرف شمال غربی به میرجاوه و خاش و از طرف جنوب به پسکوه و از طرف شرق به جالق و سراوان ختم می‌شوند.

دانش آموزان گشت توانسته‌اند در کنکور رتبه‌های برتر را کسب کنند به طوری که قبل از انقلاب رتبه‌ی ۱۹ را یکی از دانش آموزان این خطه کسب کرد و موفق به قبولی در دانشگاه‌های مطرح کشور شد؛ بعد از انقلاب نیز برای اولین بار محمّد اسلم حسین بر که هم اکنون دانشجوی دکترای  مدیریت صعنتی و عضو هئیت علمی دانشگاه چابهار است، رتبه‌ی ۹۶ را کسب کرد و بالاترین رتبه توسط دانش آموزان این شهر را عمر حسین بر، محمد عالم حسین بر و از همه بالاتر، سلمه حسین بر  با رتبه‌ی ۴۹ کسب کرده‌اند و با یاری خداوند همه ساله شاهد ورود دانش آموزانی از شهر گشت به مراکز عالی با رتبه‌های بالا هستیم.

  اولین آموزشگاه نام مدیر سال تاسیس جنسیت وضعیت خیام خطیبی ۱۳۱۹ پسر روستایی معصومه ریگی ۱۳۵۲ دختر روستایی کوه سفید محمّدیوسف حسین‌بر ۱۳۵۸ مختلط عشایری بندران علی‌شهدادزهی‌حسین‌بر ۱۳۵۸ مختلط عشایری دشتو عطامحمد ملکزاده ۱۳۵۹ مختلط عشایری

محمّد رفیع حسین بر( پژوهشگر )

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار