تبلیغات

بررسی اوضاع اهل سنت تهران در گفتگو با یکی از فرهنگیان اهل سنت

Article Image
بررسی اوضاع اهل سنت تهران در گفتگو با یکی از فرهنگیان اهل سنت

photo_2016-04-05_14-37-59اشاره: تعطیلات آغازین سال فرصت خوبی را برای هم‌میهنان عزیز جهت گشت و گذار در سطح کشور فراهم آورد. در این فرجه بسیاری برای تفریح عازم مناطق ساحلی می‌شوند و برخی دیگر رهسپار جنگل‌ها و مناظر دیدنی؛ اما برخی به بازدید از اماکن مقدسه‌ی دینی و مذهبی می پردازند. در این اثنا بسیاری از مسافران از مدرسه‌ی علوم دینی عین العلوم گشت و دفتر سنت آنلاین نیز بازدید به عمل می‌آوردند که یکی از این گروه‌های بازدید کننده، عده‌ای از فعالان اهل سنتِ تهران بودند که ضمن بازدید از دفتر سنت آنلاین، پای مصاحبه‌ی همکارانمان نشستند؛ آنچه در ذیل می‌آید، حاصل گفتگو با ایشان است.

سنت آنلاین: دوست داریم از وضعیت اهل‌سنت و آمار آنان در پایتخت ایران اسلامی برای ما بگویید؟

اهل‌سنت تهران، می‌توان گفت بزرگترین جمعیت شهری سنی‌نشین ایران را تشکیل می‌دهند. در این مورد آمارهای متفاوتی نسبت به اهل‌سنت تهران ارایه شده است؛ مسؤولین بر این اتفاق نظر دارند که بالای یک ملیون نفر اهل‌سنت در قالب طیف‌های مختلف در تهران زندگی می‌کنند. تهران را می توان به یک اقیانوس تشبیه نمود که ادیان و مذاهب مختلفی در آن یافته می‌شود؛ از جمله یهودیت، مسیحیت، زرتشتی، سنی و شیعه و....

اهل‌سنت تهران را مذاهب مختلفی از جمله: شافعی، حنفی، حنبلی و مالکی تشکیل می‌دهند که  هر کسی به نحوی در این شهر مشغول فعالیت‌های دینی و مذهبی در میان خویش هست؛ ولی دشمنان اسلام همواره در پی این هستند تا در میان مذاهب اسلامی بیش از پیش اختلاف بیندازند و مردم را مشغول کارهای فروعی بکنند و مردم را در فروعات نگه دارند؛ اما الحمد لله بیداری اسلامی بر همه جهان اسلام سایه افکنده است به خصوص در ایران اسلامی در همه‌ی طیف‌ها شاهد آن هستیم؛ اعم از اینکه عموم اهل سنت باشد یا برادران اهل تشیع، البته شیعه و سنی با توجه به فعالیت‌های رسانه‌ای نسبت به پنجاه سال گذشته نسبت به هم‌دیگر شناخت بیشتری دارند و شناخت‌ها هم بهتر شده است و هر کسی می‌تواند در فضا خود را معرفی بکند و نیازی به این پیدا نمی‌شود که کسی از کسی دیگر تحقیق بکند و در این زمینه تحقیقاتی مغرضانه صورت بگیرد و کسی را همان‌طور که دل‌خواه خودش هست، معرفی کند.

جای بسی شکر است که وضعیت ایده‌آلی بر اهل سنت تهران حاکم است. هر چند که یک سری محدودیت های بنا به اختلافات سیاسی و ایدئوژی وجود دارد و این طبعاً در هر جامعه‌ای یافته می‌شود و نمی‌توان جامعه‌ی ایران را از این مستثنا دانست.

سنت آنلاین: با توجه به اینکه در تهران مذاهب مختلفی وجود دارد، آیا برای انسجام و اتحاد آنان برنامه‌ریزی صورت گرفته یا خیر؟

در مورد وحدت و اتحاد، کنفرانس‌هایی در جهان اسلام تشکیل می‌شود و بیشترین ندایی که برای وحدت و اتحاد در عصر حاضر بلند می‌شود، از طرف جمهوری اسلامی ایران است و لازم است که این ندا از طرف شخصیت‌های برتر علمی فریقین مطرح شود؛ اگر چنانچه شخصیت‌های اهل سنت و اهل تشیع کنار هم بنشینند و یک سری سوء تفاهم‌هایی را که از دورادور شنیده می‌شود، با هم حل کنند، در میان اهل تشیع و اهل سنت شاید کمتر اختلافی باقی بماند.

سنت آنلاین: به نظر شما اسباب و علل این سوء تفاهم‌ها چیست؟

شاید یکی از علل این سوء تفاهم‌ها این باشد که روابط نزدیکی میان علمای طراز اول فریقین وجود ندارد؛ اگر علمای طراز اوّل با هم می‌نشستند و مسائل را بر میز گفتمان می‌گذاشتند آنها را از این طریق حل می‌کردند، شاید هیچ مشکلی باقی نمی‌ماند و تقریب، احترام و مودت بیشتری میان آنان ایجاد می‌شود.

سنت آنلاین: با توجه به اینکه تهران بزرگترین شهر سنی‌نشین کشور است و یکی از دغدغه‌های بزرگ مردم تهران نبودِ یک مسجد در آنجاست، در این راستا چه فعالیت‌هایی صورت گرفته است؟

این دغدغه وجود دارد و عموم مردم تهران در انتخابات اخیر، و اهل‌سنت به عنوان شهروندانی ایرانی که می‌بایست در مسائل سیاسی کشور نقش‌آفرینی می‌کردند که الحمد لله نقش پر رنگی هم داشتند و اکثریت کاندیداها چه اصلاح طلب باشند چه اصول گرا، با بردارن اهل سنت خود دیدار کردند و یکی از خواسته‌های عموم مردم همین بود که به دغدغه‌ی نبود مسجد در تهران پایان داده شود. البته این بستگی به دوراندیشی مسؤولین دارد و این به نفع نظام و جهان اسلام خواهد بود و بهانه‌ای به دست آنانی که سودجو و مغرض هستند، نخواهد رسید.

اهل‌سنت تهران یک خصوصیتی دارند که اکثریت آنانی که در ادارات شاغل هستند، از همه‌ی فیلترها رد شده و گزینش‌های مختلفی را پشت سر گذرانده تا اینکه بدانجا رسیده‌اند؛ لذا معلوم می‌شود که عملکردشان در چهارچوب قانون جمهوری اسلامی است و هیچ گاه به دنبال این نبوده و نیستند که روزنه‌ی اقتصادی خویش را از دست بدهند و در ادارات و نمازخانه‌ها و محافل خویش سعی کرده‌اند که هیچ‌گاه خطوط قرمز نظام را پایمال نکنند. الحمدلله این بیداری و هوشیاری در اهل‌سنت وجود دارد و اگر مسجدی باشد، این امید بیشتر می‌شود؛ چرا که اهل‌سنت ایران معتدل‌ترین اهل سنتی هستند که در کنار برادران شیعه‌ی خود زندگی می‌کنند و إن شاء الله این روند را ادامه خواهند داد.

سنت آنلاین: تراکم جمعیتی اهل سنت در تهران و استانهای همجوار چگونه است؟

اهل‌سنت در تهران به صورت پراکنده زندگی می‌کنند؛ اهل‌سنتی که در اطراف استان البرز هستند، بیشتر برادران ”کرد“اند و نیز برخی به استان همدان هجرت کرده‌اند یا عده‌ای در قزوین سکونت دارند و از مسیر زنجان تا اردیبل و آستارا و تالش کمتر شهر و روستایی یافت می‌شود که در آن اهل‌سنت وجود نداشته باشد. به همین ترتیب به سمت مشهد وقتی کسی حرکت می‌کند، در شهرهایی مثل سمنان، شاهرود و دامغان اهل‌سنت زیادی وجود دارد.

سنت آنلاین: اهل سنت تهران برای رفع مشکلات سیاسی و مذهبی خود با هم انجمنی و نشستی دارند یا خیر؟

هنوز در این مورد اندیشیده نشده و این بستگی دارد به اینکه اندیشمندان اهل سنت در این زمینه حزبی تشکیل دهند و اگر این حرکت از نهاد دیگری هم شروع بشود، اهل سنت تهران در این مورد همیاری و هم کاری می‌کنند.

سنت آنلاین: فعالیت مذهبی در تهران به چه صورتی انجام می‌گیرد؟

فعالان مذهبی سعی‌شان بر این است که نمازهای پنج گانه اقامه شود، بچه‌های اهل‌سنت با تعالیم اسلامی آشنا شوند، اینکه به دام مادیات نیفتند، از حرکت‌های مخرب دینی و مذهبی نجات یابند، به دام نقشه‌های غرب که برای جهان اسلام طراحی کرده است، گرفتار نشوند، نهاد خانواده حفظ شود و فرزندانی دیندار به جامعه تحویل دهند و اگر در اداره‌ای استخدام می‌شوند، دیانت و امانتشان هم‌قرین باشد.

سنت آنلاین: از اینکه این فرصت را در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزاریم.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار