تبلیغات

برگزاری مراسم تشییع جنازه مولانا محمدانور سیدزاده

Article Image
برگزاری مراسم تشییع جنازه مولانا محمدانور سیدزاده

356535مراسم تشییع جنازه عالم فرزانه اهل‌سنت، فرزند ارشد مولانا شاه عبدالواحد گشتی، مولانا محمد انور سیدزاده -رحمه‌الله- و فرزند و داماد ایشان صبح امروز یك شنبه 17 مرداد 1395 با حضور هزاران نفر از اقشار مختلف مردم در عیدگاه بزرگ شهر گُشت برگزار شد.

در مراسم تشییع جنازه مولانا سیدزاده -رحمه‌الله- جمعیتی انبوه از مشتاقان، ارادتمندان و شیفتگان علم و علما حضور داشتند. همچنین تعداد قابل توجهی از علمای شهرستان‌های مختلف استان سیستان و بلوچستان در این مراسم حضور بافتند. مولانا محمدانور سیدزاده در شهر علم و ادب گشت چشم به جهان گشود، وی تحصیلات ابتدایی را از محضر پدربزرگوارش حضرت مولانا عبدالواحد گشتی معروف به حضرت صاحب فراگرفت. ایشان از دانش آموختگان دارالعلوم کراچی بودند. وی مدتی در مدرسه دینی عین العلوم گشت به تدریس مشغول شدند، و سپس به خاطر بیماری والدشان، مرحوم مولانا سیدعبدالواحد گشتی، به روستای حق‌آباد از توابع دهستان پَسکوه بخش سیب‌و‌سوران شهرستان سراوان منتقل شدند و با مدیریت مدرسه‌ی دارالفیوضِ این روستا به فعالیت‌ دینی و اصلاحی پرداختند و خدمات دینی شایانی را ارائه نمودند و ده ها نفر از محضر ایشان سند فراغت از علوم شرعی را دریافت داشتند.

مولانا محمدانور، در کنار تدریس، به تحقیق احکام و حل و فصل اختلافات مردم می پرداختند و دارای قریحه شعری بودند که متاسفانه هنوز دیوان ایشان به چاپ نرسیده است. مولانا محمدانور سیدزاده و سه تن از همراهان ایشان در اثر برخورد خودروی زانتیا با یک دستگاه کامیون ایسوزو در محور سیب‌وسوران – مهرستان نزدیک روستای ناصرآباد جان به جان آفرین تسلیم نمودند. دختر و داماد مولانا سیدزاده از جمله‌ جان‌باختگان این حادثه‌ی دلخراش بودند. مراسم تشییع جنازه‌ی ایشان، صبح روز یكشنبه با حضور گستره‌ی مردمی که از دور و نزدیک استان آمده بودند، در عیدگاه گشت برگزار شد. در این مراسم، مولانا ابراهیم ارباب استاد حدیث اشاعة التوحید سراوان نكاتی پیرامون سرای آخرت بیان نمود. بعد از ایشان حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید امام جمعه و مدیریت محترم دارالعلوم زاهدان طی سخنانی فرمودند: حادثه تصادف رانندگی‌ای بسیار ناگواری بود که در آن مولانا محمد انور سیدزاده رحمه الله و دو همراه ایشان جان به جان آفرین تسلیم کردند و به ملأ أعلی پیوستند. این واقعه را به همه عزیزان و نزدیکان آن مرحوم خصوصا حضرت شیخ الحدیث أستاذالعلماء مولانا محمد یوسف حسین پور تسلیت عرض می‌کنم. مولانا عبدالحمید خاطر نشان كردند: حضرت مولانا محمد انور سیدزاده رحمه الله یادگار حضرت مولانا عبدالواحد گشتی و عالم فرزانه و دوست داشتنی‌ای بودند و هرگاه مولانا محمدانور رحمه الله را می‌دیدیم، به یاد مولانا عبدالواحد گشتی می‌افتادیم. «قل لن یصیبنا إلا ما کتب الله لنا» آن چیزی که به ما رسید نوشته و مقدر از جانب پروردگار بود. خداوند متعال حادثه مرگ را برای ایشان در همان لحظه که تصادف رخ داده نوشته بود. خداوند متعال درجات ایشان را بلند کند و در جوار بهترین رحمت‌های خود جای بدهد. چیزی که در اینجا قابل ذکر است که این موت برای همه ما می‌آید و الله تعالی هیچ بشری را در هیچ جایگاه و مقامی از موت استثنا نکرده است.موت به صورت عموم بر همه انسان‌ها می‌آید بر نیکان و بدان و حتی بهترین انسان‌ها که از آن‌ها بهتر بر روی زمین نبوده است موت آمد و آنان درگذشتند و رفتند. مدیریت محترم دارالعلوم زاهدان در ادامه یادآور صحنه مرگ شدند و افزودند: آنچه که دردآور و تکان‌دهنده است موت دوستان نیست، بلکه غفلت از موت است که ما موت را و آنچه که بعد از آن اتفاق می‌افتد فراموش می‌کنیم. بزرگترین مشکل ما و جامعه ما امروز این است که از موت غافلیم. این واقعا دردآور و هم‌چنین خطرناک است که بعضی وقت‌ها عده‌ای از ما از روی عصبانیت می‌گویند ما از مرگ نمی‌ترسیم! عزیزان مرگ از این حیثیت که مرگ است و جلوتر نمی‌آید و برای همه اتفاق می‌افتد ترس ندارد و نباید از آن ترسید؛ ولی از این حیث که مرگ ملاقات با پروردگار و ملاقات با عمل انسان است، باید از مرگ ترسید. انسان در آن روز با نیکی‌ها و با بدی‌های خود ملاقات می‌کند. کسی که خوبی انجام داده و خشنودی و رضایت پروردگار را به دست آورده است و ازاین جهت مطمئن است نباید از مرگ بترسد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه سخنانش فرمودند: آنچه توصیه قرآن تقوا و پرهیزگاری است. آنچه قبر را روشن و آخرت را آباد می‌کند و رضایت خداوند را جلب می‌کند تقوا است؛ همان گونه که در سفر دنیوی باید زاد و توشه و غذا و آب برداشته شود برای سفر اخروی هم باید زاد و توشه برداشته شود که آن ایمان و عمل صالح و نیکی است. افسوس که ما قبر و حساب و کتاب روز آخرت را فراموش کرده‌ایم. افسوس که فراموش کرده‌ایم که اموات در این سفر با الله ملاقات می‌کنند امروز روز برگشت به سوی خداست «إنا لله و أنا إلیه راجعون».«قل إن الموت الذی تفرون منه فإنه ملاقیکم ثم تردون إلی عالم الغیب و الشهادة» این همان رجعت و برگشت به سوی خداوند است. همه ما از جانب خداوند به دنیا آمدیم و برگشت همه ما به الله است. فرشته می‌گوید برگرد به سوی خدا. در حالی که خدا راضی و خشنود است. در دنیا خوب عمل کردی و با معرفت عمل کردی و برگرد که خدا هم راضی و تو هم راضی هستی. پس خداوند می‌گویند که او را به جمع بندگان صالح من داخل کنید. مولانا عبدالحمید در آخر سخنانش به بهره برداری از عمر فراخواند و گفت: عمر مانند برف در حال ذوب شدن و زندگی در حال گذشتن است. هر کس فراموش کند نقصان کرده است. از شب و روز و فراغت و ثروت و جوانی کار بگیرید و برای آخرت ذخیره آماده کنیم. دست خالی خدا را ملاقات نکنیم که ملامت می‌شویم. الله به من و شما توفیق عنایت کند؛ متاثریم امروز که در جنازه مولانا محمدانور شرکت کردیم و آمادگی نداشتیم و فکر نمی‌کردیم که مولانا وقتش فرا رسیده و باید به ملاقات پروردگار برود. در پایان حضرت شیخ الحدیث مولانا محمدیوسف حسین پور در نكاتی كوتاه ضمن تشكر و سپاس گزاری از حضور همه شركت كنندگان فرموند: همان گونه كه مرحوم توصیه نموده جلسه‌ی برای فاتحه خوانی برگزار نشود و قانون شریعت نیز همین است؛ لذا چنین كاری تدارك دیده نشده و مردم با توجه به علاقه‌ی كه به مرحوم دارند با خواندن قرآن، نماز و غیره ایصال ثواب كنند. نماز جنازه مولانا محمد انور سیدزاده -رحمه‌الله- ، فرزند و داماد ایشان به امامت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید برگزار شد و جنازه این عزیزان در میان داغ‌دیدگان، جهت تدفین به قبرستان جانب شرقی. مدرسه دینی عین العلوم گشت انتقال داده شد و در آن محل به خاك سپرده شدند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار